Aktuality

Čeští hudebníci slavili úspěch v obou kategoriích soutěže Concertino Praga

V závěru minulého týdne vyvrcholil 57. ročník Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. Poté, co mezinárodní poroty vybraly z anonymních nahrávek ty nejlepší, sešli se v Praze jejich interpreti, aby před publikem svedli souboj o vítězství. Obě kategorie soutěže Concertino Praga 2023 ovládli čeští hudebníci: klavírista Adam Znamirovský a duo Daniel Matejča (housle) – Jan Schulmeister (klavír). Získali jak nejvyšší uznání poroty, tak Cenu publika.

Česká filharmonie vstupuje do 128. sezony s Dvořákem

První český orchestr zahájí svou 128. sezonu třemi koncerty, na nichž zazní program složený výlučně z děl Antonína Dvořáka – předehra V přírodě, Houslový koncert a moll a Osmá symfonie. Koncerty, nad nimiž převzal záštitu ministr kultury Martin Baxa, jsou zároveň prologem Roku české hudby 2024. Taktovky se chopí šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, jenž vkročí již do šesté sezony v čele orchestru. Spolu s ním poprvé vystoupí americko-německý houslista Augustin Hadelich. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od středy do pátku 27. až 29. září vždy od 19.30 hodin. První koncert bude ve zpožděném přenosu vysílat Česká televize na programu ČT art, třetí koncert bude možné živě sledovat na stanici Mezzo Live.

Hybatele rezonance otevře klavírista Jan Bartoš s programem Kabeláče a Smetany

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Vystoupí s programem z oceňovaného posledního CD. Posluchači se tak mohou těšit například na Sny Bedřicha Smetany nebo Osm preludií pro klavír Miloslava Kabeláče. V osobitých recitálech v prostředí Anežského kláštera nabízí Hybatelé rezonance koncerty čtveřice umělců, kteří na koncertním křídle C. Bechstein D 282 uvedou program dle vlastního výběru, sestavený exkluzivně pro tuto příležitost. Druhý z podzimních koncertů bude patřit Jitce Čechové, jejíž program zahrnuje skladby Vítězslava Nováka, Josefa Páleníčka, Leoše Janáčka, Jaroslava Ježka a Josefa Suka. První jarní koncert příštího roku bude v rytmu jazzu. Mimořádně sólově na Hybatelích rezonance vystoupí jazzový pianista Vít Křišťan. Cyklus pak uzavře Ivo Kahánek s programem, který zabrousí do světa autorů ovlivněných českou stopou.

Jaroslav Tůma zahájí v Obecním domě cyklus varhanních recitálů FOK

Řadu dopoledních varhanních recitálů FOK v Obecním domě zahájí v sobotu 23. září v 11 hodin významný český koncertní varhaník a profesor Akademie múzických umění v Praze Jaroslav Tůma. Zahraje díla Aloise Háby, Jana Hanuše a Charlese-Marie Widora.

Filharmonie Hradec Králové zahajuje novou sezonu s novým ředitelem

Slavnostním koncertem dnes otevírá Filharmonie Hradec Králové svou 46. koncertní sezonu. Pro své posluchače má připravenou širokou paletu hudebních zážitků, inspirativních uměleckých osobností a novinek. Oproti minulým sezonám se odehrála jedna podstatná změna, a to na pozici ředitele, kterým se na základě březnového výběrového řízení stal Vladimír Šrámek.

Světové koncertní turné ke 100. výročí narození Marie Callas zavítá i do Prahy

Projekt Callas 100 je poctou ke 100. výročí narození Marie Callas, již lze označit za snad vůbec nejvýznamnější operní divu 20. století. První koncert byl ve světové premiéře uveden 23. července 2023 ve Florencii. Vzpomínkové koncertní turné zavítá kromě dalších italských měst také do Prahy, New Yorku a do Vídně. V unikátním divadelně-koncertním programu se v Praze v Obecním domě představí v čele s italským dirigentem Olegem Caetanim Pražská komorní filharmonie a Vojtěch Dyk, společně s polskou sopranistkou Aleksandrou Kurzak, italským tenoristou Marcem Bertim a maďarskou mezzosopranistkou Andreou Edinou Ulbrich. Jediný koncert v České republice se uskuteční 1. listopadu ve Smetanově síni pražského Obecního domu.

Archaion Kallos počtrnácté přinese klenoty byzantské a postbyzantské pravoslavné hudby

Na podzim Praha již tradičně ožije mezinárodním festivalem Archaion Kallos, který pravidelně nabízí ojedinělé koncerty z celého spektra hudby východního křesťanství od byzantského chorálu po tvorbu renomovaných autorů postmoderny. Festival i letos nabídne od 21. září rozmanitou škálu pěti koncertů, unikátní bohoslužbu a řadu doprovodných akcí. Zazní byzantská hudba ze staré Konstantinopole, světová premiéra performance a interaktivní zvuková instalace Tomáše Pálky a Michaely Pálka Plachké (ve světové premiéře) v Gotické věži HAMU, duchovní hudba kyjevských skladatelů, skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu, jako je celonoční bdění Sergeje Rachmaninova, a v neposlední řadě také kouzelná duchovní hudba Libanonu a Kypru v podání libanonské zpěvačky Ribale Salem Wehbé.

Finálové večery soutěže Concertino Praga určí vítěze komorní i sólové kategorie

Mezinárodní soutěž mladých hudebníků Concertino Praga se blíží ke svému závěru. Finálové koncerty 15. a 16. září určí vítěze obou kategorií – komorní a sólové. O kvalitě výkonů před publikem v Anežském klášteře a v Rudolfinu bude rozhodovat mezinárodní porota, výsledky budou oznámeny bezprostředně po koncertech.

Moravský podzim s podtitulem Paralelní dějiny hudby představí velká díla pozapomenutých skladatelů a pozapomenutá díla velikánů

Letošní ročník Moravského podzimu nabídne díla, která zaznívají spíše vzácně. Přinese skladby od baroka po současnost, mnohdy v české či světové premiéře. Od 1. do 22. října čeká na posluchače celkem čtrnáct koncertů. Nejvíce v Besedním domě, k tomu tři velké v Janáčkově divadle, ale také třeba v krytu 10-Z, ve vile Tugendhat, na Petrově nebo v kostele na náměstí Míru. Speciální koncert se chystá i do Červeného kostela – pro mimořádný ohlas zde již potřetí zazní Poslední pohanské obřady Broniuse Kutavičiuse.

SHF o víkendu zavítá do Orlové, Dětmarovic i Nové Horky u Studénky

Beethovenova Mše C dur v novogotickém skvostu Ludgeřovic, virtuózové Josef Špaček a Tomáš Jamník, mladé energické saxofonové kvarteto The WHOOP Group nebo mimořádné trio Accademia Ottoboni na zámku Nová Horka – to vše nabídne jubilejní ročník SHF ve dnech 8.–10. září.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.