Aktuality

Začíná Hudební festival Znojmo, letos s operní pantomimou v režii Radima Vizváryho

Šestnáctý ročník Hudebního festivalu Znojmo se uskuteční v nezměněné podobě a v plném rozsahu. Od 9. do 26. července se tak ve Znojmě a okolí odehraje více než 30 hudebních a gastronomických akcí. V rámci každoroční stagiony zazní operní pantomima v režii Radima Vizváryho.

La Scala znovu otevře v červenci, zatím jen komorně

Teatro alla Scala se 6. července po více než čtyřměsíční přestávce vynucené koronavirem znovu otevře. Během července v prostorách milánského operního domu zazní čtyři koncerty. Bezpečnostní opatření včetně omezené kapacity publika budou i nadále udržována, plánuje se také možnost přímých přenosů koncertů.

Daniel Matejča laureátem Telemannovy soutěže pro mladé houslisty

28.30. června 2020 proběhla v polské Poznani soutěž Georga Philippa Telemanna pro houslisty do 18 let. Z České republiky se jí zúčastnil Daniel Matejča, student ZUŠ Jabloňová v Liberci, ze třídy prof. Ivana Štrause. V náročné mezinárodní konkurenci 24 (1. kolo), resp. 17 účastníků druhého kola získal 1. cenu.

Letní slavnosti staré hudby se přesunou na čas pozdního léta

Letní slavnosti staré hudby vstoupí do třetího desetiletí své existence ročníkem věnovaným především hudbě šlechtických dvorů. Festivalové koncerty se letos mimořádně uskuteční mezi 23. červencem a 7. zářím. „Při přípravě letošní dramaturgie jsme chtěli reagovat na aktuální situaci na kulturní scéně, proto jsme ve vyšší míře, než bývá pro festival obvyklé, spolupracovali s českými umělci a ansámbly,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.

Stipendisté Akademie komorní hudby zahrají na venkovních pódiích Středočeského kraje

Mezi 8. a 12. červencem se na vybraných místech Středočeského kraje uskuteční další z koncertů Komorního orchestru Akademie komorní hudby. Na Hradě Pirkštejn, vodním pódiu GASK v Kutné Hoře, v Synagoze v Kolíně a na nádvoří zámku v Nelahozevsi zazní pod vedením Tomáše Jamníka mimo jiné Symfonie č. 3 Eroica Ludwiga van Beethovena.

Dirigent Robert Kružík získal Cenu Jiřího Bělohlávka

Dnes podruhé byla vyhlášena Cena Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. Získal ji dirigent Robert Kružík, kterému cenu předala během open air koncertu České filharmonie na zámku Sychrov manželka Jiřího Bělohlávka Anna Fejérová.

Jiří Teml slaví 85. narozeniny

24. červen 2020 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Jiří Teml slaví 85. narozeniny

Skladatel, rozhlasový dramaturg a publicista Jiří Teml (*1935) dnes slaví 85. narozeniny. Rodák z Vimperku a vystudovaný ekonom záhy projevil své mimořádné hudební nadání. Vzdělání v hudební teorii a skladbě mu předávali Bohumil Dušek a Jiří Jaroch, díky nimž vedle taneční a jazzové hudby pronikl také do tvorby klasické a soudobé. V letech 1976–1980 pracoval jako hudební dramaturg a vedoucí hudební redakce v Československém rozhlase v Plzni, od roku 1980 pak působí jako dramaturg symfonické, vokální a komorní hudby v pražském rozhlase.

Pardubické hudební jaro bude až na podzim

22. červen 2020 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Pardubické hudební jaro bude až na podzim

Festival Pardubické hudební jaro letos proběhne nezvykle až v podzimních termínech. Kvůli neplánovaným kulturním prázdninám, které nastaly skrze nouzová opatření, se většina programu přesouvá do druhé poloviny roku a několik koncertů až na ten další. Již 42. ročník měl začít Slavnostním zahajovacím koncertem 12. března v Sukově síni Domu hudby a současně zahájit koncertní provoz tohoto sálu po rozsáhlé rekonstrukci.

Americký grant Zesilující hlasy podpoří vznik a udržení nové hudby na repertoáru velkých orchestrů

Nadace New Music USA představila šest skladatelů, kteří napíší hudbu na objednávku předních amerických orchestrů skrze nový program Amplifying Voices (Zesilování hlasů). Valerie Coleman, Juan Pablo Contreras, Tania León, Brian Raphael Nabors, Tyshawn Sorey a Shelley Washington přispějí novou hudbou, kterou v příští sezoně odehraje celkem čtyřiadvacet orchestrů. Tito skladatelé byli vybráni nezávislou porotou, v níž zasedli skladatel Michael Abels, dirigentka Carolyn Kuan, fagotista a moderátor Garrett McQueen a umělecký vedoucí opery v Cincinnati Evans Mirageas.

Moravská filharmonie v příští sezoně uvede premiéry Benta Sørensena nebo Marka Keprta, nově zazní jazz

Moravská filharmonie Olomouc pokračuje pod vedením Jakuba Kleckera ve druhé sezoně, která přinese světové premiéry děl českých skladatelů Marka Keprta a Zdeňka Merty i české premiéry kompozic severských autorů Santy Ratniece, Benta Sørensena a Heleny Tulve. Hlavním hostujícím dirigentem bude Švýcar Christian Knüsel. K orchestru se vrátí dirigenti Petr Popelka a Jaroslav Kyzlink a sólisté Ivo Kahánek, Vilém Veverka nebo Jana Boušková. Debutově vystoupí ruská klavíristka Maria Mazo, jihokorejská houslistka Yoon-Hee Kim či německý violoncellista Danjulo Ishizaka. Připravuje se i nová koncertní řada Crossover, ve které představí americký jazzman Uri Caine. Sezonu zarámuje Mezinárodní varhanní festival v olomouckých chrámech a v průběhu května Dvořákova Olomouc.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.