Aktuality

Její Pastorkyňa v podání britské Královské opery a Straussova Salome. Festival Janáček Brno ohlašuje program na rok 2020

Mezinárodní festival Janáček Brno se v příštím roce uskuteční už posedmé, a to ve dnech 28. září – 16. října 2020. Dramaturgicky se bude dotýkat zejména uměleckého rozkvětu na přelomu 19. a 20. století a hledání nových cest v hudebním výrazu děl operních i instrumentálních. Jednou z hlavních idejí janáčkovského bienále je představení různých inscenačních pohledů na skladatelovo dílo v podání českých i zahraničních souborů.

Cecilia Bartoli bude novou ředitelkou Opery Monte Carlo

Na tiskové konferenci, která se konala minulý týden, oznámilo vedení Opéra Monte-Carlo, že její příští uměleckou ředitelkou bude mezzosopranistka Cecilia Bartoli. Stane se tak první ženou ve vedení opery. Do jejího čela nastoupí se začátkem roku 2023.

Českokrumlovský festival oslaví beethovenovské výročí, vystoupí José Cura nebo Billy Cobham

V prostředí historického města Český Krumlov se uskuteční od 17. července do 8. srpna 2020 již 29. ročník mezinárodního hudebního festivalu. Koncerty se budou odehrávat v Zámecké zahradě, Barokním divadle či v Maškarním sále českokrumlovského zámku a dalších prostorách.

Slavnostní koncert pro Gabrielu Beňačkovou: Gratulovat bude Piotr Beczała, vstupné podpoří mladé muzikanty

Slavnostní koncert u příležitosti předání Ceny Antonína Dvořáka 2019 operní pěvkyni Gabriele Beňačkové ozdobí recitál polského tenoristy Piotra Beczały. Mezi gratulanty na pódiu bude i laureát Ceny Antonína Dvořáka 2017 klavírista Ivan Klánský, nebo další členové Rady akademiků – klavíristé Ivo Kahánek, David Mareček a Jan Simon, kteří společně zahrají Mozartův Koncert pro tři klavíry a orchestr F dur. Umělce doprovodí Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK pod vedením Marca Boemiho.

Ostravská opera pod maskou: NDM uvede Verdiho Maškarní ples

Nová inscenace Verdiho Maškarního plesu zazní v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 12. prosince. Národní divadlo moravskoslezské se tak vrací ke své první sezoně 1919/1920, kdy byla stejně jako dnes uvedena „americká“ verze. Guvernéra Richarda (italsky Riccarda) tehdy hrál a zpíval Karel Kügler, jeden ze zakladatelů souboru opery NDM; pěvec, scénograf i režisér. Poté bylo dílo v různých verzích inscenováno v NDM ještě šestkrát.

Stipendisté Akademie komorní hudby zahrají na Pražském hradě spolu se členy Berlínské filharmonie

V předvánočním čase proběhne série koncertů stipendistů Akademie komorní hudby, kteří vystoupí společně se studenty Karajanovy Akademie pod vedením Andreje Žusta, hornisty Berlínské filharmonie. Dechová sekce Akademie komorní hudby zahraje serenády Antonína Dvořáka a Wolfganga Amadea Mozarta mezi 17. – 20. prosincem v Berlíně, v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře a v Lobkowiczkém paláci v Praze.

Udělat pauzu, nebo přestat? BERG zahraje českou novinku a současné severské klasiky

Přes úžinu Øresund vede téměř osm kilometrů dlouhý most, který již devatenáct let spojuje Švédsko a Dánsko. Novou hudbu těchto dvou severských zemí v českých premiérách nyní uvede Orchestr BERG. Vedle ní zazní ve světové premiéře novinka pětadvacetiletého českého skladatele Iana Mikysky.

Dvacet křídel, tři cembala nebo barokní hoboj: Na JAMU pokřtí nové nástroje za 70 milionů

Formou komentovaného odpoledního koncertu budou 6. prosince v aule JAMU na Komenského náměstí slavnostně pokřtěny mistrovské hudební nástroje a technologie, které škola nakoupila z evropského operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV).  Podle děkana HF JAMU profesora Jindřicha Petráše škola ke dnešnímu dni nakoupila dva kusy strunných nástrojů, třináct kusů historických nástrojů, deset kusů dechových nástrojů, osmadvacet klávesových nástrojů a technologie. Vše v celkové hodnotě 68,6 milionů korun.

Počátky online not v Čechách

Parta hudebních nadšenců okolo podnikatele a muzikanta Pavla Sehnala se před několika lety rozhodla podpořit přepisování not do elektronické podoby s cílem vytvořit elektronický notový portál. Vznikl spolek Národní notový archiv a výsledkem je web SuperNoty. Na on-line portálu je dnes k dispozici 191 000 skladeb ze všech epoch, stylů, žánrů, pro různé nástroje, zpěv, sbory i rozličná hudební uskupení. Nejen že se podařilo začít budovat rozsáhlou databázi a archiv skladeb, ale rozjel se i projekt věnující se digitalizaci skladeb českých autorů, které jsou tak archivovány pro další pokolení a dostupné nyní široké laické i odborné veřejnosti.

Cena České hudební rady pro Jiřího Chválu

3. prosinec 2019 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Cena České hudební rady pro Jiřího Chválu

Na koncertě Kühnova dětského sboru v neděli 8. prosince v Rudolfínu bude slavnostně předána cena České hudební rady sbormistrovi prof. Jiřímu Chválovi. Oceněn bude za celoživotní vynikající práci sbormistra a pedagoga, a tím i propagaci české hudební kultury doma i v zahraničí.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.