Aktuality

Reflexe nacionalismu i normalizace na Pražském jaru. A Lábus nebo Vichnar jako patroni

Pražské jaro dnes na tiskové konferenci přiblížilo programové novinky letošního ročníku. Po české telekomunikační firmě CETIN se novým partnerem stává společnost Mastercard, což by mělo podle vedení festivalu přinést návštěvníkům mnohé bonusy. Také představilo novou koncepci patronátu známých osobností z mimohudební sféry, mezi které patří například psychiatr Cyril Höschl, herečka Vanda Hybnerová nebo sportovní komentátor Petr Vichnar. Na muzikologické konferenci k výročí československé státnosti, která se uskuteční v posledních květnových dnech, se budou řešit témata jako nacionalismus, normalizace v hudbě nebo národnost jako inspirace a omezení.

Patnácté Smiřické svátky hudby se Severáčkem nebo Pavlem Svobodou

Letošní 15. ročník festivalu Smiřické svátky hudby nabídne kromě deseti koncertů i výstavu malíře Josefa Velčovského. Festival se koná od 17. března do 1. dubna ve Smiřicích u Hradce Králové v zámecké Kapli Zjevení Páně.

Český houslista Milan Al-Ashhab zvítězil na New York Concert Artists and Associates

Ve středu 14. března proběhlo v sále DiMenna Center v New Yorku finále soutěže New York Concert Artists and Associates. Z 5 účastníků závěrečného klání získal 1. cenu český student Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění, Milan Al-Ashhab, ze třídy profesora Ivana Štrause.

Z bláznivého dne Janáčkův Hudební maraton: S Jankovou, Bittovou nebo Kasíkem

Ostravským kulturním prostorem v letošním roce rezonuje projekt Janáček Ostrava 2018, který vyvrcholí 25. – 28. října 2018 Hudebním maratonem Leoše Janáčka, mimořádným čtyřdenním festivalem k oslavě československé státnosti.

Komorní Lípa Musica potřetí: Zemlinského kvarteto v Centru textilního tisku

Třetí hudebně-vlastivědné zastavení Komorního cyklu MHF Lípa Musica, který navazuje na dřívější Kruh přátel hudby v České Lípě, nabídne v úterý 20. března v Centru textilního tisku v České Lípě koncert Zemlinského kvarteta, které provede díla W. A. Mozarta a A. Dvořáka. Koncert obohatí připomenutí významné historické osobnosti spjaté s městem Česká Lípa ve spolupráci s Vlastivědným spolkem Českolipska, kterou tentokrát bude skladatel a pedagog Franz Mohaupt, jehož hudební vzdělání mimo jiné formoval i sám Antonín Dvořák.

Kam kráčíš, Československo? Bude se ptát Brno Contemporary Orchestra na svém koncertě pro republiku

Dvacátého března představí Brno Contemporary Orchestra skladby věnované stému výročí republiky, tentokrát z per dvou zahraničních skladatelů. 

José Cura s FOKem připomene sto let od smrti Debussyho

Rezidenční umělec FOKu José Cura se opět chystá na své pražské koncerty. 21. a 22. března 2018 bude ve Smetanově síni Obecního domu dirigovat koncert k poctě Clauda Debussyho k výročí sto let od jeho úmrtí. Jako protipól Debussymu zazní Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského.

Beethoven vs. americká soudobá

12. březen 2018 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Beethoven vs. americká soudobá

Americké duo pianistky Mimi Solomon a houslisty Nicholase DiEugenia uvede 18. 3. 2018 poprvé v Praze svůj projekt Unraveling Beethoven. Ten vedle sebe staví dílo L. van Beethovena a skladby soudobých amerických autorů, které vznikly přímo pro tento projekt jako umělecká odpověď právě na Beehotvenův hudební odkaz. Cílem je uvést jeho dílo v kontextu dnešního hudebního jazyka.

Jidiš tango jako pocta Spravedlivým mezi národy

Do meziválečné Varšavy, ve které adaptovali židovští hudebníci pro oblíbené kabarety a revue energická argentinská tanga přenese posluchače koncert Zmizelé tóny jidiš tanga, který je zároveň poctou polským Spravedlivým mezi národy. Hudební projekt polsko-izraelské zpěvačky Olgy Mieleszczuk a její kapely připomene 20. března ve Španělské synagoze v Praze inspirativní polských Židů zmizelých ve víru 2. světové války.

Padesát let Dvořákova Příbramska

5. březen 2018 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Padesát let Dvořákova Příbramska

V Příbrami letos proběhne padesátý ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Vystoupí na něm například sopranistka Adriana Kučerová, tenorista Pavol Breslik, mladý barytonista Jiří Rajniš, nebo harfistka Jana Boušková či Radek Baborák se svým Baborák Ensemblem.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.