Aktuality

SOČR zahájí sezonu s Maríou Dueñas

25. září 2023 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
SOČR zahájí sezonu s Maríou Dueñas

Zahajovací večer řady „Klasika v Rudolfinu“ přivede na pódium Dvořákovy síně jednu z nejvyhledávanějších mladých hous­listek současnosti. Španělka María Dueñas zahraje virtuózní Koncert Ericha Wolfganga Korngolda. Dále uvede šéfdirigent orchestru Petr Popelka První symfonii Gustava Mahlera, zvanou Titán. To vše v pondělí 2. října od 19.30 v Rudolfinu. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava a Eurorádio, záznam nabídne 4. října ČRo D-dur.

Ostravské centrum přinese zásadní dílo Frederica Rzewského a jeho přátel

Intervence Ostravského centra nové hudby do pražského koncertního života ve pokračuje koncertem Essential Rzewski & Friends. V multifunkčním sále DOX+ v úterý 21. listopadu od 19 hodin nabídne dílo legendárního amerického skladatele a klavíristy Frederica Rzewského (1938–2021) a skladatelů, kteří s Rzewskim spolupracovali více než padesát let: Alvina Currana, Christiana Wolffa a Petra Kotíka. 180 minut hudby zazní za účasti Rzewského blízkých přátel, včetně belgického klavíristy Daana Vandewalleho. Jedná se o šestý v řadě „Zásadních“ koncertů, pořádaných Ostravským centrem nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc přinese již potřicáté duchovní hudbu v proměnách století

Olomoucký Podzimní festival duchovní hudby vstupuje v letošním roce do svého třicátého ročníku. Program jubilejní edice byl připravován s vědomím slavnostnosti 30. výročí a zároveň s ohledem na dosavadní tradici. Festival tak zachovává tradiční dobu konání (letos od 23. září do 21. října), pozoruhodná místa pro vystoupení, lehce navyšuje počet koncertů, ale především se snaží představit program v interpretaci osobitých hudebníků a zpěváků z domova i zahraničí. Využívá mimořádného genia loci města Olomouc, který je tvořen množstvím kostelů a chrámů a řadou dalších zajímavých historických i soudobých staveb spojených s duchovním, společenským a kulturním životem Olomouce, které umožňují realizaci koncertních představení.

Dny Bohuslava Martinů 2023 představí Jana Mráčka, Apollon Quartet i České noneto

Festival Dny Bohuslava Martinů přivítá ve dnech 26. 11.–12. 12. v prostorách pražského Lichtenštejnského paláce a Rudolfina sólisty, jakými jsou Jan Mráček, Václav Petr nebo Martin Kasík, renomované komorní soubory i přední domácí orchestry. Soutěž Nadace Bohuslava Martinů představí to nejlepší z nejmladší hudební generace. V rámci devětadvacátého ročníku udělí pořadatel festivalu, Nadace Bohuslava Martinů, pamětní medaili houslovému virtuosovi Ivanu Ženatému.

Tomáš Netopil bude novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Pražských symfoniků

Od sezony 2025/2026 se stane novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK dirigent Tomáš Netopil. Převezme tak symbolickou šéfdirigentskou taktovku od současného šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera.

Moravská filharmonie Olomouc zahájí 78. sezonu Wagnerem, Šostakovičem a Brahmsem

Zahajovací koncert 78. sezony Moravské filharmonie Olomouc se uskuteční v Redutě již ve čtvrtek 21. září. Představí program děl od Richarda Wagnera, Dmitrije Šostakoviče a Johannese Brahmse. Filharmoniky povede jejich šéfdirigent Zsolt Hamar, sólisty večera budou sólotrumpetista Moravské filharmonie Ondřej Moťka a italská pianistka Mariangela Vacatello, kteří přednesou Šostakovičův Koncert pro klavír, trubku a smyčcový orchestr.

Čeští hudebníci slavili úspěch v obou kategoriích soutěže Concertino Praga

V závěru minulého týdne vyvrcholil 57. ročník Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. Poté, co mezinárodní poroty vybraly z anonymních nahrávek ty nejlepší, sešli se v Praze jejich interpreti, aby před publikem svedli souboj o vítězství. Obě kategorie soutěže Concertino Praga 2023 ovládli čeští hudebníci: klavírista Adam Znamirovský a duo Daniel Matejča (housle) – Jan Schulmeister (klavír). Získali jak nejvyšší uznání poroty, tak Cenu publika.

Česká filharmonie vstupuje do 128. sezony s Dvořákem

První český orchestr zahájí svou 128. sezonu třemi koncerty, na nichž zazní program složený výlučně z děl Antonína Dvořáka – předehra V přírodě, Houslový koncert a moll a Osmá symfonie. Koncerty, nad nimiž převzal záštitu ministr kultury Martin Baxa, jsou zároveň prologem Roku české hudby 2024. Taktovky se chopí šéfdirigent a umělecký ředitel České filharmonie Semjon Byčkov, jenž vkročí již do šesté sezony v čele orchestru. Spolu s ním poprvé vystoupí americko-německý houslista Augustin Hadelich. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od středy do pátku 27. až 29. září vždy od 19.30 hodin. První koncert bude ve zpožděném přenosu vysílat Česká televize na programu ČT art, třetí koncert bude možné živě sledovat na stanici Mezzo Live.

Hybatele rezonance otevře klavírista Jan Bartoš s programem Kabeláče a Smetany

V pořadí šestý ročník cyklu sólových recitálů Hybatelé rezonance, který nabízí mimořádná setkání s českou klavírní špičkou, otevře v pondělí 2. října Jan Bartoš. Vystoupí s programem z oceňovaného posledního CD. Posluchači se tak mohou těšit například na Sny Bedřicha Smetany nebo Osm preludií pro klavír Miloslava Kabeláče. V osobitých recitálech v prostředí Anežského kláštera nabízí Hybatelé rezonance koncerty čtveřice umělců, kteří na koncertním křídle C. Bechstein D 282 uvedou program dle vlastního výběru, sestavený exkluzivně pro tuto příležitost. Druhý z podzimních koncertů bude patřit Jitce Čechové, jejíž program zahrnuje skladby Vítězslava Nováka, Josefa Páleníčka, Leoše Janáčka, Jaroslava Ježka a Josefa Suka. První jarní koncert příštího roku bude v rytmu jazzu. Mimořádně sólově na Hybatelích rezonance vystoupí jazzový pianista Vít Křišťan. Cyklus pak uzavře Ivo Kahánek s programem, který zabrousí do světa autorů ovlivněných českou stopou.

Jaroslav Tůma zahájí v Obecním domě cyklus varhanních recitálů FOK

Řadu dopoledních varhanních recitálů FOK v Obecním domě zahájí v sobotu 23. září v 11 hodin významný český koncertní varhaník a profesor Akademie múzických umění v Praze Jaroslav Tůma. Zahraje díla Aloise Háby, Jana Hanuše a Charlese-Marie Widora.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.