Aktuality

Lucie Kaňková získala třetí cenu na mezinárodní pěvecké soutěži v Bologni

Mladá česká sopranistka Lucie Kaňková si před několika týdny vyzpívala na mezinárodní pěvecké soutěže v italské Bologni třetí cenu. Bologna International Vocal Competition se řadí mezi velké mezinárodní soutěže, kde první kolo probíhá formou videonahrávky. Z několika stovek zaslaných snímků bylo vybráno 97 pěvců ze všech kontinentů světa, kteří se utkali v semifinálovém kole v Bologni. Do samotného finále se probojovalo 37 pěvců.

Arménský houslista Chačatrjan zahájí sezonu SOČRu: Zazní Šostakovič nebo Lutosławského „pražská“ Ouvertura

V pátek 27. září zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu novou sérii abonentních koncertů. Ve Dvořákově síni Rudolfina se představí rezidenční umělec sezony, houslista arménského původu Sergej Chačatrjan. Českému publiku zahraje Šostakovičův První houslový koncert a moll. Úvod je zadán pro Lutosławského Ouverturu pro smyčce, závěr pak pro Dvořákovu Osmou symfonii. Rozhlasoví symfonikové budou hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta a uměleckého ředitele Alexandra Liebreicha.

Příležitost pro mladé muzikanty: Akademie komorní hudby vyhlašuje konkurzy v oboru klavír a smyčce

V září proběhnou další konkurzy o stipendia Akademie komorní hudby, tentokrát pro smyčcové nástroje a klavír. AKH letos vstupuje do páté sezony, projekty se odehrávají v úzké spolupráci s nadací Villa Musica, která umožňuje velkou část koncertů realizovat na půdě německého regionu Porýní-Falc.

Singapurská hudební fúze završí cyklus Musica Orbis

Sedmý ročník mezinárodního koncertního cyklu Musica Orbis zakončí v úterý 3. září v Rudolfinu těleso Singapore Chinese Orchestra. Ansámbl, v jehož čele stojí dirigent Tsung Yeh, se zrodil z fúze západní klasické hudby propojené s jihoasijskou hudební tradicí a nástroji. Orchestr, který již vystoupil v New Yorku, Paříži či Edinburku, do Prahy přiveze díla čínských a singapurských autorů včetně světoznámého skladatele Tan Duna.

MenART pro mladé talenty pokračuje, přibude tanec a literárně dramatický obor

Téměř 150 mladých muzikantů a jejich pedagogů z různých oborů základních uměleckých škol z celé České republiky zamíří na přelomu srpna a září do Kroměříže. Úvod druhého ročníku programu uměleckého vzdělávání MenART nabídne od čtvrtka 29. srpna do neděle 1. září kromě pracovních tvůrčích setkání také koncerty či diskuse. Do programu se opět zapojilo v roli mentorů devět českých umělců, kteří se podělí o své zkušenosti a budou i zasvěcenými rádci při dalším uměleckém směřování jak žáků, tak jejich pedagogů.

Letní hudební akademie podruhé pohostí mladé talenty

Už v neděli 18. srpna zahájí svůj program druhý ročník Letní hudební akademie Kroměříž. Nabízí příležitost mladým hudebním talentům k rozšíření znalostí a zkušeností pod vedením špičkových lektorů, letos přivítá studenty z osmi zemí. Na své si ale přijde i veřejnost, pro kterou je připravený doprovodný program v podobě koncertů či besed. Akademie potrvá až do 24. srpna.

Pětadvacetiletý pianista Marek Kozák: Zahajuje Hybatele rezonance a snaží se nebrat se příliš vážně

Pětadvacetiletý Marek Kozák zahájí 30. září cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance. Ve svém programu čítajícím díla trojice Bach – Bussoni – Rachmaninov, vzdává hold Bachovi a jeho pozdějším obdivovatelům. „Zazní Bachova Francouzská suita G dur i monumentální Bussoniho transkripce Bachovy houslové Chaconny D moll. Nebudou chybět vášeň a emoce v Sonátě b moll Sergeje Rachmaninova, které doplní výběr z 24 preludií Ferruccia Bussoniho, který vytvoří ideální protipól sonáty,“ komentuje připravovaný recitál Kozák.

Svoje stopy zanechal Antonín Dvořák i v Plzni. Festival je přiblíží koncertem mladých zpěváků

Týden před začátkem festivalu, v neděli 1. září, zve Dvořákova Praha na tradiční cestu po stopách Antonína Dvořáka, tentokrát do západočeské metropole Plzně. Návštěvu míst, kde Antonín Dvořák před více než stoletím působil, doprovodí odborný výklad festivalového muzikologa Davida Beveridge. V závěru nebude chybět ani Dvořákova hudba, která byla vybrána tak, aby doložila skladatelovy vazby na Plzeň. Koncert, během něhož vystoupí Tereza Hořejšová, Richard Samek nebo Roman Hoza, proběhne od 16:30 hodin v Dvořákově sále Domu hudby Plzeň.

Per Boye Hansen se ujímá vedení pražské opery. Co jeho angažmá přinese?

Per Boye Hansen se ve čtvrtek 1. srpna ujímá funkce uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery. „Jsem rád, že jsem měl čas hledat s pomocí odborníků kompetentní a výraznou osobnost do nového vedení Opery. Vážím si toho, že jsem při tom mohl spolupracovat i s řadou zahraničních odborníků z prestižních divadelních scén. Naše postavení v evropském kontextu postupně sílí. Operní Praha má velký potenciál do budoucna i díky talentovaným umělcům,“ uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian. 

Olomouc a Prahu čekají svátky varhan: Samozřejmostí je Bach, zazní i japonská varhanní hudba

V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná 24. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu vystoupí umělci ze Spojených států amerických, Španělska, Francie, Ruska, Japonska, Polska a České republiky. O měsíc později, na začátku září, se varhany rozezní v Olomouci, kde se v prostorách katedrály sv. Václava a chrámu sv. Mořice uskuteční 51. ročník Mezinárodního varhanního festivalu.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.