Aktuality

Začátek podzimu v proudu pravoslavného chorálu

Už podvanácté rozezní Prahu hudba východních křesťanů. Mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos, který každoročně pořádá Spolek Philokallia, slibuje nejen hudební program plný „starobylé krásy“.

SOČR zahájí 95. sezonu Dvořákem, Stravinským a klavírním koncertem s Gabrielou Montero

V pátek 1. října zahájí Symfonický orchestr Českého rozhlasu svou další koncertní sezonu. V čele s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem uvede Dvořákovu předehru Othello, Čajkovského Koncert b moll s rezidenční umělkyní sezony Gabrielou Montero a Stravinského Svěcení jara. Program nabízí v přímém přenosu také stanice ČRo Vltava, ze záznamu pak ČRo D-dur.

PKF – Prague Philharmonia je na mimořádném japonském turné

Orchestr PKF — Prague Philharmonia je v těchto dnech na koncertním turné v Japonsku. Jedná se o pilotní projekt uskutečněný za specifických podmínek; od vypuknutí pandemie zde zahraniční soubory téměř nevystupovaly. Koncerty se tak těší mimořádnému zájmu tamního publika. 

Alfred Brendel se vrací do Prahy. Povede mistrovský kurz, představí a pokřtí nové DVD a knihu

Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance zahájí 27. září v pražském Rudolfinu legendární rakousko-britský klavírista Alfred Brendel. Do Prahy se vrací, aby představil a pokřtil nové DVD Alfred Brendel: My Musical Life a české vydání své knihy Když dozněl potlesk. V rámci večera také povede mistrovský kurz s českým souborem Trio Incendio.

Richard Novák oslaví devadesátiny dvěma koncerty

Janáčkova opera NdB připravila u příležitosti devadesátých narozenin Richarda Nováka dva koncerty. Brněnské publikum s ním může oslavit významné jubileum v pátek 24. září 2021 od 19:00 na Písňovém recitálu v Mozartově sále divadla Reduta nebo 11. prosince 2021 v 19:00 na Slavnostním koncertě v Janáčkově divadle.

Svatováclavský hudební festival zakončí stará hudba v ojedinělých prostorách

Do konce Svatováclavského hudebního festivalu zbývá ještě sedm koncertů. Již dnes 22. (Opava) a ve čtvrtek 23. září (Dolní Benešov) vystoupí Jana Semerádová společně s Erichem Traxlerem s programem sestaveným z jejich CD Chaconne pro princeznu nominovaného na cenu Anděl 2020. Večer doplní recitace Aleny Sasínové-Polarczyk.

Festival MusicOlomouc se letos zaměří na ženy skladatelky i interpretky

13. mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc 2021 s podtitulem „WOMEN“ je zaměřen na ženy – skladatelky, interpretky – se zvláštním zacílením na autorky z Pobaltí. Festival je tvořen sedmi koncerty, na nichž zazní pět světových premiér. Na festivalu vystoupí orchestry, ansámbly a interpreti/interpretky z ČR, Slovenska, Švédska, a Estonska. Festival, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci a spolek MusicOlomouc, se koná ve dnech 11. 10.–4. 11. 2021 v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci, v Divadle na cucky a Redutě Moravské filharmonie Olomouc.

Vítězi Concertino Praga 2021 jsou Duo Mráček-Pěruška a Ryan Martin Bradshaw

V uplynulých dnech se uskutečnilo finále 55. ročníku soutěže Concertino Praga v rámci festivalu Dvořákova Praha. Finálová kola v komorní i sólové kategorii živě přenášel Český rozhlas na stanici Vltava, zároveň je mohli sledovat diváci v Anežském klášteře, respektive ve Dvořákově síni Rudolfina, kde sólisty po celý večer doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Vahana Mardirossiana.

Tři koncerty, čtyři ansámbly, jeden večer. Contempuls pojedenácté opět jako minimaraton

V letošním roce vstupuje festival Contempuls do druhého desetiletí své existence. Za uplynulou dekádu představil celou řadu světoznámých souborů, uvedl množství premiér a objednal bezmála dvě desítky nových skladeb od českých autorů, kterým dal zaznít ve světové premiéře. Letos rozezní nejen akusticky zajímavý multifunkční sál DOX+, ale také prostory Auditoria holešovického Centra současného umění DOX, které je již třetím rokem partnerem této podzimní přehlídky. 11. ročník se představí 30. října v intenzivní a koncentrované formě minimaratonu, kdy v rámci jednoho večera zazní tři koncerty, a to v podání celkem čtyř ansámblů. V duchu tradic festivalu bude prezentovat tu nejzajímavější hudbu současných autorů, která v Praze doposud nezazněla, v tom nejlepším možném provedení. Nedílnou součástí programu bude také světová premiéra.

V Mezinárodní violové soutěži Oskara Nedbala letos vystoupí 65 soutěžících

3. ročník Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala 2021 se uskuteční již za dva týdny na Pražské konzervatoři. I přes stále trvající zhoršené podmínky kvůli pandemii covid-19 se na soutěž přihlásily desítky mladých violistů. „V letošním roce se nám sešlo 65 přihlášek violistů z 22 zemí světa. Oproti předchozím ročníkům nám chybí soutěžící z Ruska, Ukrajiny či Asie z důvodu cestovních omezení a neuznávání některých druhů vakcín v EU. I tak máme ale velikou radost z vysokého čísla přihlášených v této pořád komplikované době,“ říká Kristina Fialová, violistka a ředitelka a zakladatelka soutěže.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.