Aktuality

Mezinárodní skladatelská soutěž Musica nova vyhlásila vítěze, včetně těch nejmladších. Koncert laureátů proběhne on-line

Ve dnech 20.–22. 11. 2020 se uskutečnil 29. ročník Mezinárodní kompoziční soutěže zvukové tvorby, poprvé zcela distančně. Účastnilo se 81 autorů z 23 zemí Evropy, Severní i Jižní Ameriky, Asie a Austrálie. Letos se sedmým rokem hodnotilo také přidružené kolo soutěže pro nejmladší České ucho, které bylo pilotním projektem Roku české hudby 2014. Koncert vítězů se uskuteční v pátek 11. prosince ve formě live streamu na YouTube kanálu Musica nova.

Předprodej na zahajovací galakoncert 20. ročníku MHF Lípa Musica zahájen

Jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zahájí 11. září 2021 v libereckém Divadle F. X. Šaldy slavnostní koncert s názvem Dvořák Gala jako současně pátý Koncert pro Liberecký kraj v pořadí. Výroční oslavy otevře renomovaná violoncellistka Michaela Fukačová za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha poctou české hudbě a připomínkou 180 let od narození Antonína Dvořáka. On-line předprodej vstupenek na tento večer byl zahájen v pondělí 23. listopadu.

Opera ND a Státní opera připravují on-line adventní videokalendář

Netradiční projekt, na kterém se podílejí jak operní sólisté, tak členové orchestrů a sborů Opery Národního divadla a Státní opery, vzniká právě v těchto dnech v Praze. Jde o cyklus hudebních videí, která budou v období adventu postupně zveřejňována na sociálních sítích ND a Státní opery. Natáčí se na různých místech všech tří historických budov naší první operní scény. Adventní kalendář Opery je plný hudebních překvapení, koled a obvyklých písní či skladeb s vánoční a adventní tematikou.

Nominace na Grammy: Šanci mají Jakub Hrůša a Ondřej Pivec

Organizátoři cen Grammy zveřejnili kompletní seznam nominací. Třiašedesátý ročník udílení slavných hudebních ocenění se uskuteční 31. ledna 2121 a šanci mají i čeští hudebníci. V kategorii Sólová instrumentální klasická nahrávka získalo nominaci album Bohemian Tales, které nahrál houslista Augustin Hadelich spolu s Jakubem Hrůšou a Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Jazzman Ondřej Pivec má nominace dvě. Grammy může získat na album Gregory Portera All Rise, na němž hraje na hammondky, nebo za Sit On Down amerického jazzového dua The Baylor Project, které produkoval.

Televizní soutěž mladých talentů Virtuosos V4+ míří poprvé do Čech

Televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos míří z Maďarska poprvé do České republiky. Šestá řada soutěže je výjimečná tím, že spojila mladé umělce států Visegrádské čtyřky a přizvala také Srbsko. Soutěž dlouhodobě podporuje například tenor Plácido Domingo, pianista Lang Lang či Andrea Bocelli. Za Českou republiku usedla do porotcovského křesla hudební producentka a umělecká ředitelka MHF Český Krumlov Gabriela Boháčová. Show s názvem Virtuosos 4+ mohou čeští diváci sledovat od 27. listopadu do 18. prosince od 20:40 na ČT art.

Vyvažovat a sjednocovat: Novou rektorkou pražské AMU bude Ingeborg Radok Žádná

Pražská Akademie múzických umění bude mít od příštího roku novou rektorku. V polovině února se jí stane současná prorektorka pro mezinárodní vztahy a uměleckou činnost Ingeborg Radok Žádná.

Festival Bohuslava Martinů bude letos virtuální, soutěž se přesouvá na příští rok

Dny Bohuslava Martinů proběhnou letos celé v online podobě. Interpretační soutěž pro cembalisty a hráče na dechové nástroje se přesouvá na termín 12. – 14. února 2021. Místo koncertu vítězů festival symbolicky zahájí první z adventních koncertů České filharmonie, na němž zazní Martinů Sinfonietta La Jolla pro klavír a komorní orchestr.

Skladatelská soutěž pro nové svatovítské varhany zná finalisty

Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu vyhlašuje výsledky skladatelské soutěže o původní českou skladbu pro nové varhany katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kterou pořádá společně s Nadačním fondem Svatovítské varhany a nadačním fondem Bohemian Heritage Fund.

Siréna za zdí kláštera: Orchestr BERG zahraje Sotto voce

Prosincová Hudba k siréně Orchestru BERG se bude vysílat z hradčanské Fortny, kláštera bosých karmelitánů. Novinka skladatele Ondřeje Štochla, která během ní zazní, má odkazovat k adventnímu ztišení. Skladbu s názvem Sotto voce můžete slyšet v přímém rozhlasovém přenosu, ale také prostřednictvím živého videa na Facebooku.

Česká filharmonie je součástí celosvětové virtuální Ódy na radost. Přidat se může i veřejnost

Umělecké organizace z celého světa se spojily s Google Arts & Culture a YouTube u příležitosti celosvětového crowdsourcovaného projektu „Global Ode to Joy“ na oslavu 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Celosvětová umělecká komunita sdílí videa označená tagem #GlobalOdeToJoy, aby si připomněla – alespoň online – Beethovenovy hodnoty jednoty, solidarity a naděje.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.