Aktuality

Kontrabas virtuózně na začátek donátorské řady PKF

Donátorská koncertní řada PKF – LOBKOWICZ abonmá, která vznikla v roce 2017 na podporu uměleckých aktivit orchestru PKF – Prague Philharmonia, vstoupí 17. října v Lobkowiczkém paláci do své podzimní části. Dominantou večera budou tentokráte virtuózní koncerty pro kontrabas Giovanni Bottesiniho, přezdívaného „Paganini kontrabasu“ 19. století. Do Prahy zavítá laureát mezinárodní soutěže ARD Mnichov, sólokontrabasista a člen Vídeňské filharmonie Ödön Rácz, který v roce 2016 natočil Bottesiniho Koncert č. 2 h moll pro Deutsche Grammophon.

Do Prahy přijede orchestr z jihokorejského Kwangdžu

Po úspěšném turné Pučchonské filharmonie před třemi lety přijíždí do Prahy další přední jihokorejské těleso. Kwangdžský symfonický orchestr spolu s rakouským klavíristou Gottliebem Wallischem představí v neděli 22. října 2017 v Smetanově síni Obecního domu 4. Beethovenův klavírní koncert a v druhé části večera Symfonii č. 4 P. I. Čajkovského. Program otevře Fantazie na Arirang, krátká skladba, jejíž melodie platí za neoficiální korejskou hymnu a pod jejíž orchestrací je podepsán severokorejský skladatel Čoj Sung-hwan.

Janáčkova opera bude vysílat do světa on-line, začne Bystrouškou

Asociace Opera Europa a třicítka operních domů z osmnácti zemí spojily síly a po úspěchu The Opera Platform přinášejí s přispěním programu Evropské unie Kreativní Evropa projekt OperaVision. „Jeho součástí je i Národní divadlo Brno. V letech 2018-2020 nabídneme tři operní přenosy divákům z celého světa on-line, prvním bude nová inscenace Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v listopadu 2018," uvedl za Janáčkovu operu Juraj Gerbery.

Kód vědomí v prázdném prostoru podle Hnízdila, Turečkové a Bartoše

Genetický kód vědomí v prázdném prostoru je dalším projektem z cyklu Prague Music Performance / LiveArt. Tentokrát se v něm spojí 18. října na pražské Novoměstské radnici sochař Aleš Hnízdil, choreografka a tanečnice Hana Polanská Turečková a klavírista Jan Bartoš.

Hudební pocta Zuzaně Růžičkové v Rudolfinu. Její nástupci zahrají Bacha a Kalabise

Nadační fond Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové ve spolupráci s Českou filharmonií, MHF Pražské jaro a Akademií múzických umění uspořádá v pondělí 16. října 2017 od 19:30 ve Dvořákově síni Rudolfina Koncert k poctě Zuzany Růžičkové. Díla Johanna Sebastiana Bacha a Viktora Kalabise zahrají pokračovatelé a bývalí žáci Zuzany Růžičkové, cembalistka Monika Knoblochová, varhaník Jaroslav Tůma a cembalista Mahan Esfahani.

Na festivalu Archaion Kallos zazní pravoslavná hudba i premiéry Martina Klusáka a Jana Trojana

Už poosmé v Praze proběhne mezinárodní festival pravoslavné duchovní hudby Archaion Kallos, pořádaný Spolkem Philokallia. V Česku je jediným svého druhu a už tradičně se na něj sjedou umělci ze zahraničí a zároveň zazní nová díla mladých českých autorů. Hlavním lákadlem letošního ročníku pak bude nedávný překvapivý objev rukopisu Bohuslava Martinů, který dává dosud netušený rozměr jeho dílu Řecké pašije. Ukazuje se totiž, že toto dílo je skutečným mostem mezi řeckou a českou kulturou.

Magdalena Kožená opět podpoří ZUŠky, tentokrát flamencem a španělským barokem

Ve prospěch Nadačního fondu Magdaleny Kožené, jehož cílem je podporovat a propagovat jedinečný systém českých základních uměleckých škol, vystoupí osobně jeho patronka na benefičním galavečeru 11. října ve Dvořákově síni Rudolfina. Světoznámá mezzosopranistka, zakladatelka nadačního fondu Magdalena Kožená pro tuto příležitost připravila program, ve kterém se propojí dva fenomény, jejichž kořeny leží na iberském poloostrově: Flamenco a hudba španělského baroka. Magdalena Kožená vystoupí spolu s renomovaným ansámblem Private Musicke Pierre Pitzla a poprvé také se souborem Compañia de Flamenco předního španělského tanečníka a choreografa Antonia El Pipy.

Podzimní festival duchovní hudby Olomouc do druhé poloviny

Koncertem ve středu 4. 10. v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku se Podzimní festival duchovní hudby Olomouc letos dostává do své druhé poloviny. Program je tentokráte věnován české barokní hudbě, která vznikala v inspirativním prostředí piaristických klášterů. Interpretace se ujal soubor Capella Regia Musicalis s dirigentem Robertem Hugem a chlapeckým sborem Pueri gaudentes. Vedle známých autorů, jako je František Xaver Brixi, představí soubor pozoruhodné kompozice řádových bratrů Antonína Mašáta, Vojtěcha Pelikána, Jana Offnera či Johanna Ferdinanda Richtera. Co skladba, to milé překvapení. Piaristé byli vzdělaným řádem, který pěstoval hudbu soustavně, systematicky a podporoval a vyhledával talenty mezi svými studenty a bratry. Tradice, kterou je třeba objevovat.

Soudobý Schubert v rukou Pavla Šnajdra

29. září 2017 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Soudobý Schubert v rukou Pavla Šnajdra

Brno Contemporary Orchestra pod vedením svého šéfdirigenta Pavla Šnajdra uvede 4. října na brněnské VUT Schubertovu Zimní cestu v úpravě německého dirigenta a skladatele Hanse Zendera. 

Filharmonie Brno má po dvou letech nového šéfdirigenta, bude jím Dennis Russell Davies

Je známý mimořádným rozpětím repertoáru od baroka po soudobou hudbu, odborníci z celého světa ho považují za jednoho z nejinovativnějších a nejodvážnějších dirigentů klasické hudby. Mezi jeho přátele patří mnoho světoznámých skladatelů – Luciano Berio, Heinz Winbeck, Philippe Manoury, Hans Werner nebo například Philip Glass či Michael Nyman. Řídil orchestry po celém světě. A kromě toho je uznávaným pianistou. Dennis Russell Davies, nový umělecký šéf a šéfdirigent Filharmonie Brno.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.