Aktuality

Videomapping se SOČRem v Rudolfinu

14. prosinec 2017 Napsal(a)
Zveřejněno v Aktuality
Videomapping se SOČRem v Rudolfinu

Po tři únorové večery, od 16. do 18. 2., se bude Dvořákova síň Rudolfina proměňovat pod taktovkou jedenácti vizuálních umělců z celého světa. Spojení světelného umění s živou hudbou v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu nabídne divákům projekt SIM/NEBULA, za kterým stojí organizátoři festivalu světla SIGNAL.

Od Kühna ke Kabátkové: Spojení generací na vánočním koncertě Kühnova dětského sboru

V sobotu 16. prosince 2017 se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční Velký vánoční koncert Kühnova dětského sboru. Více více než 200 zpěváků z řad několika generací současných i bývalých členů sboru provede v závěru večera Rybovu Českou mši vánoční. Na koncertě sbor také pokřtí vůbec první monografii Jana Kühna.

Kühňata vydávají nahrávku koled, pokřtí ji ve Stavovském divadle

Po lidových písničkách vychází druhý díl Zpívejte s námi: nejkrásnější vánoční koledy. Nahrávku Kühnova dětského sboru a předních muzikantů doprovází opět výpravná knížka s půvabnými ilustracemi Venduly Chalánkové ke každé ze 37 koled.

I pátý svazek souborného vydání Martinů si můžete adoptovat, na benefici jej představil Aleš Březina

Na třetím benefičním koncertu Institutu Bohuslava Martinů představil 20. listopadu jeho ředitel a spolueditor Aleš Březina pátý svazek Souborného vydání díla Bohuslava Martinů. Vydalo jej nakladatelství Bärenreiter a obsahuje Smyčcové kvartety č. 4 – 7, které Martinů složil mezi lety 1937 a 1947.

Příští premiéra v Brně: Jak se vyrovnat s lidským údělem. A s prostorem výstaviště

Třetí premiéra stávající sezony Janáčkovy opery bude patřit Faustovi a Markétě Charlese Gounoda. Tvůrčí dvojice Jiří Heřman a Marko Ivanović se při přípravě musí vyrovnat s výzvou, jak inscenovat Fausta a Markétu v prostoru operou dosud nevyzkoušeném. Je jím pavilon P na brněnském výstavišti - nejnovější multifunkční pavilon o rozměrech 200x80 metrů s pohodlným zázemím pro diváky u účinkující.

Saleem Ashkar zahájí druhou část beethovenovského cyklu a předá zkušenosti madým

Díky projektu Saleem Ashkar Beethoven Residency zazní v Praze kompletní cyklus Beethovenových klavírních sonát. Všech 32 Beethovenových klavírních sonát postupně představuje izraelsko-palestinský klavírista Saleem Ashkar. Druhou část cyklu zahájí v pondělí 27. listopadu v Anežském klášteře. Praha je jedním ze čtyř evropských měst, kde celý cyklus Saalem Ashkar uvádí.

Kožená vydává muzikálové CD a zakládá vlastní label Brnofon

Magdalena Kožená nahrála společně s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers nové CD s muzikálovými melodiemi Colea Portera. Album vychází u nového zpěvaččina labelu Brnofon.

Na HAMU se bude opět soutěžit ve jménu Martinů

Ve dnech 23.-26. listopadu proběhne v prostorách HAMU již po 22. interpretační soutěž Nadace Bohuslava Martinů. Letošní ročník bude ve znamení dvou královských disciplín, zpěvu a hře na violoncello. Klání se zúčastní na 15 vybraných kandidátů z Čech a Slovenska v obou kategoriích a porota se může těšit na to nejlepší, co současná mladá generace z obou oborů nabízí. Laureáti obdrží, kromě již tradičních cen, i Cenu za nejlepší provedení díla Bohuslava Martinů, Cenu Viktora Kalabise za nejlepší provedení díla tohoto autora, nově ale i Cenu Přemysla Pražáka v oboru zpěv a Cenu Jaroslava a Zorky Zichových v kategorii violoncello. Významná je pro soutěžící nově i Cena Harmonie, kterou předají osobně zástupci časopisu v průběhu koncertu laureátů v sále Martinů dne 26.11. od 19.30 hod.

Pražské jaro v příštím roce: Gardiner, premiéry Ivanoviće nebo Nejtka a Má vlast v rukou Tomáše Netopila

Pražské jaro v roce 2018 nabídne na 50 koncertů, které nadchnou jak milovníky velkého orchestrálního zvuku, tak obdivovatele hudby komorní, příznivce hudby současné nebo ty, kteří se zaujetím sledují nejnovější trendy poučené interpretace hudby minulých epoch. Prodej vstupenek bude zahájen tradičně 12. prosince.

Návrat k odkazu Rudolfa Firkušného v Napajedlích

Klavírista Rudolf Firkušný se narodil v Napajedlích v roce 1912. Jeho otec byl místní advokát a když zemřel, odstěhovala se rodina do Brna. Vazby na Napajedla však zůstaly a samotný Rudolf Firkušný se sem v roce 1991 vrátil, aby byl přítomen pojmenování základní umělecké školy na ZUŠ Rudolfa Firkušného. Velkým svátkem byl pro obyvatele Napajedel koncert, který zde Firkušný provedl. Od té doby se odvíjela přátelská komunikace s ním i s příslušníky jeho rodiny. Neustala ani po jeho smrti v roce 1994.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.