Regionální dialog Evropanů

Mezinárodní hudební festival tří příhraničních oblastí – Čech, Saska a Bavorska – vyrostl v událost, která velkolepě dokumentuje a umělecky naplňuje epochální snahy, které po léta rozvíjeli čeští a němečtí umělci i podnikatelé v kultuře. Dnes se můžeme již opřít o fakta.

Regionální dialog EvropanůIdea sbližování lidí pomocí kultury vznikla v roce 1990 ve vesnici Misslareuth, která leží mezi Saskem, Bavorskem a Čechami a kde je sídlo hlavních iniciátorů – operního a koncertního pěvce Thomase Thomaschkeho a původem české historičky Ivany Thomaschke-Vondrákové. Profesor Thomaschke, jenž pochází z bývalé NDR, odkud za dramatických okolností s rodinou emigroval do NSR, je renomovaným představitelem hlavně německého repertoáru, zvláště pak wagnerovských rolí, ale se stejným nadšením zpívá i oratorní díla a písně. Jistě i vlastní zkušenost se dvěma světonázory a dvěma systémy jej přivedla k myšlence budovat mezi lidmi mosty sblížení. Díky Ivaně Thomaschke má festival každý rok i další rovinu v podobě výstav, instalací, sympozií výtvarného umění a přednášek. I zde probíhá dialog mezi německými a českými umělci. Idea festivalu našla ve svých počátcích velkou podporu u Lorda Yehudi Menuhina a profesor Thomaschke s tímto výjimečným člověkem navázal úzké umělecké i osobní přátelství. Když se Menuhin seznámil s festivalovou koncepcí, hned od prvního ročníku v roce 1992 až do své smrti si vždy vyčlenil čas na své vystoupení v rámci Mitte Europa. Jako přesvědčený humanista se razantně zasazoval za myšlenku spojování národů skrze kulturu. Například i během svého koncertu oslovil náhle publikum a vysvětloval lidem, jak dokáže hudba lidi spojovat. Jednou z nejpozoruhodnějších věcí je, že festival vždy zavítá do řady malých obcí, kde mohou lidé za velmi přijatelnou cenu slyšet krásnou hudbu ve špičkovém podání. Koncert je vždy i společenskou událostí, které se účastní i partnerské obce. Navíc díky festivalu leckteré místo získalo i grant na infrastrukturu a na vylepšení koncertních prostor. Příkladem může být třeba Loket se svou historickou přírodní scénou. Vzájemný dialog, tolerance a pochopení kulturních tradic působí pozitivně i na česko-německé vztahy a smíření. Německým organizátorům se daří při důrazu na korektní češtinu řešit i choulostivé názvosloví místních názvů obcí: Plavno-Plauen, Loket-Elbogen, Teplice-Teplitz… V minulých ročnících hostovaly na festivalu takové hvězdy jako například Yo-Yo Ma, David Geringas, Natalia Gutman, Boris Pergamenščikov. Letos se festivalu účastní umělci z 18 států. Zvláštním zážitkem bude první vystoupení kyperského souboru Terpandros v České republice (Cheb, Kostel Zvěstování Panny Marie, 12. 7.). Záštitu nad festivalem převzali spolkový kancléř Gerhard Schröder, český premiér Vladimír Špidla a saský předseda vlády Georg Milbradt.

Regionální dialog EvropanůFestival Mitte Europa – Střed Evropy probíhá letos potřinácté. Byl zahájen 13. června a umělecky jej poctilo a ještě poctí svou účastí umělci z deseti států, především těch, které jsou členy Evropské unie. Této velkolepé akce bude ve zmíněných lokalitách svědkem přes šedesát více či méně známých obcí a památných míst. Projekty se odehrají v hradních a zámeckých prostorách, v katedrálách i vesnických kostelících, na poutních místech i v klášterech. Hudba v podání řady sólistů a souborů bude někdy doplněna přednáškou, oborovou produkcí, sborovým pořadem nebo pěveckou soutěží. Hosté a účastníci přehlídky nabídnou pomocnou ruku a postarají se o nevšední zážitky u posluchačů a diváků, které doposud rozdělovala nejen státní hranice, ale i po staletí pěstovaná nevraživost a neporozumění. Podnětná vystoupení vždy probíhají v atmosféře sbližování. Patronát převzali představitelé ústředních národních vlád i regionální osobnosti. Zmíněné zahájení se uskutečnilo v saském Auerbachu, kde zazněla v podání českých souborů vedených dirigentem Michelem Swierzcewskim a renomovaných sólistů Mozartova Mše c moll . Festivalový maraton potrvá do 1. srpna. Vyvrcholí koncertem pražských a drážďanských umělců v Karlových Varech Orffovým dílem Carmina burana , které připraví německý dirigent Ekkehard Klemm .

Bohatá nabídka festivalových programů nemá obdoby, pokud jde o charakteristický profil regionálních událostí. Jen namátkou jmenujme například barokní soubor Musica poetica z Lübecku s duchovní hudbou – vzpomínkou na 300. výročí skladatele Heinricha Franze Ignáce Bibera (11. 7. Requiem v klášteru v Oseku) – nebo komorní večer drážďanských a pražských souborů vedených Václavem Luksem , kteří nastudovali Zelenkovu Missu dei patris . Pražská komorní filharmonie s dirigentem Tomášem Hanusem připravila skladby Mozarta, Nováka a Händela. Velké očekávání slibuje The Fairy Queen Henry Purcella v interpretaci Yorkshire Baroque Soloists (1. 7. – bývalý jezuitský kostel v Litoměřicích), smyčcové kvarteto z Vilniusu, soubor historických nástrojů z Kypru, houslový recitál Pavla Šporcla věnovaný letošním jubilantům české hudby, finský pěvecký sbor Rajaton nebo premiérový pořad souboru Virtuosi di Praga . Největší hvězdou letošního festivalu je houslista Gidon Kremer , jenž vystoupí na Mitte Europa poprvé, navíc se svým souborem Kremerata Baltica (3. 7. v Johanniskirche v Helmbrechts).

Regionální dialog EvropanůVšechno je skloubeno do unikátních zážitků, jež naplňují historická sídla koncertních dvoran a chrámů, které tomuto festivalu poskytují církve i komunální instituce. Střed Evropy žije po dobu dvou měsíců jedinečným uměleckým ruchem a vyvolává nečekanou nabídku v místech, která jsou na okraji hlavních evropských kulturních tahů a která zela po desetiletí opuštěností a prázdnotou.

Centrální předprodej Festivalu Mitte Europa je v Teplicích (Severočeská filharmonie Teplice, koncertní oddělení, Dům kultury, Mírové nám. 2950, tel.: 417 539 716, [email protected]).

Sdílet článek: