Porozumění v liberecké ZUŠce

Liberecká ZUŠka se těší přízni dětí a studentů od roku 1925, kdy se ze 120 žáků rozrostla na 1877 ve čtyřech uměleckých oborech. Víc se rozrůstat momentálně nemůže, protože nemá povolenou vyšší kapacitu žáků. Její současné motto „tradice-kvalita-porozumění“ vystihuje prostor pro úctu nad prací našich předchůdců, zachování vysoké úrovně vzdělávání se v umění a vzdělávání se prostřednictvím umění a v neposlední řadě hledá cesty porozumění napříč všemi uměleckými obory, žáky, rodiči, přáteli, zřizovatelem, úřady a partnery. „Chceme, aby se naši žáci mohli co nejvíce vzdělávat v kolektivních činnostech a zároveň na sobě pracovat v individuálních dovednostech. Hodně koncertujeme, vystavujeme, tančíme a hrajeme divadlo – dohromady na tři stovky akcí ročně doma i v cizině,“ říká její ředitel Tomáš Kolafa, který nám před druhým ročníkem ZUŠ Open odpověděl na několik otázek.

Jak jste se zapojili do prvního ročníku ZUŠ Open? Jaké byly ohlasy dětí a veřejnosti? Spojili jsme síly s druhou uměleckou školou ve městě a představili soubory na náměstí před radnicí. Pojali jsme celou akci jako takový pilotní happening pro roky budoucí.

 , foto ZUŠ Liberec

Jaké akce připravujete letos? Kde budou probíhat, jaké další instituce do nich budou zapojené, jaký bude program? Díky podpoře města Liberec a Libereckého kraje budou vystupovat dopoledne sbory ze ZUŠek celého kraje. Přijede paní Magdalena Kožená, pan ředitel David Mareček a vše bude moderovat Marcela Augustová z České televize. Jsme moc rádi, že se tak hezky společně sejdeme. A odpoledne se představí, podobně jako v loňském roce, dvě liberecké ZUŠky. V závěru chceme ukázat, jak je prospěšné hledat inspiraci i za hranicemi naší vlasti, a tak na závěr open air koncertu před radnicí vystoupí Big Band z finského města Espoo u Helsinek.

Jak moc otevřená byla vaše ZUŠka veřejnosti doteď? Obecně platí, že otevřená škola prospívá všem žákům, rodičům i návštěvníkům školy. Organizujeme žákovské akce, zveme profesionální umělce, spolupracujeme s akademickou obcí, rodiče mohou navštěvovat výuku. ZUŠ Open nám otevírá dveře směrem k veřejnosti zase o kousek dál.

Jaké akce pro veřejnost mimo ZUŠ Open pořádáte? Jste propojeni s nějakými dalšími institucemi ve městě? Tak to je pro nás hudba budoucnosti a inspirace pro další ročníky. Už teď se těšíme, že „něco“ hodnotného příště vytvoříme.

 , foto ZUŠ Liberec

Jedním z cílů ZUŠ Open je posílit respekt základních uměleckých škol. Vnímáte tuto potřebu ve Vašem městě? Naše postavení ve městě vnímáme jako výborné, ale naše ZUŠ se díky mediální celostátní podpoře ZUŠ Open dostane těm, kteří ji z mnoho rozličných důvodů dobře neznají.

K podpoře ZUŠ Open se přihlásily a přihlašují významné osobnosti české kultury. Máte ve Vašem městě osobnosti, které Vaši školu podporují nad nějaký rámec a které byste rádi zmínili? Je pravdou, že díky ZUŠ Open jsme pojali nápad, postupně během několika let představit naše úspěšné absolventy všech uměleckých oborů a významné osobnosti, které sice nepůsobí v uměleckých sférách, ale ZUŠ navštěvovali. V současnosti vymýšlíme vhodný formát, jak osobnosti české kultury představit. A symbolicky začínáme dopoledním programem 24. května, který nám bude moderovat Marcela Augustová. Absolventů má naše škola celou řadu, tak je jen na nás, jak tuto výzvu uchopíme.

Sdílet článek: