Břevnovské otevírání dveří

Základní umělecká škola Jana Hanuše sídlí v samém centru pražského Břevnova v těsném sousedství překrásného Břevnovského kláštera. Jako většina škol je čtyřoborová, ovšem novinkou posledních let je jazzové oddělení, výuka hry na harfu a cimbál. Zájem o vzdělávání v naší škole projevují nejen žáci z našeho blízkého okolí, ale i z jiných částí Prahy a přilehlých obcí. V tomto školním roce jsme se připojili k projektu výuky seniorů za podpory Magistrátu hl. m. Prahy. Spolupracujeme s institucemi v blízkém i širším okolí, které projeví zájem o kulturní vystoupení žáků naší školy. Například jsme pravidelným hostem Domova pro seniory Elišky Purkyňové, spolupracujeme s městskou částí Praha 6, žáci vystupují rovněž v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích pro válečné veterány. Další aktivitou posledních let je organizace mezinárodní soutěže ve hře na harfu a celopražských kol soutěží MŠMT ve hře na dechové či smyčcové nástroje.

 , foto ZUŠ J. Hanuše

ZUŠ Open se jeví jako zajímavý podnět k prezentaci celého Českého uměleckého školství a nechtěli bychom zůstat stranou tohoto projektu. Vedení školy si dalo za úkol vybrat to nejlepší, co škola může nabídnout a je také z čeho vybírat. V tomto období probíhá velké množství celostátních i mezinárodních soutěží, a tak laureáti těchto soutěží budou mít přednostní právo účasti na koncertě v rámci happeningu ZUŠ Open, který se bude konat v překrásných prostorách Profesního domu na Malostranském náměstí v Praze. Před zahájením tohoto koncertu budeme u vstupu do Profesního domu prezentovat výtvarné práce žáků výtvarného oddělení za doprovodu hudby v podání souborů naší školy.

 , foto ZUŠ J. Hanuše

Koncert v Profesním domě bude významný také díky tomu, že spolu s našimi studenty na něm budou vystupovat také žáci ze Školy Jaroslava Ježka pro děti se zrakovým postižením. Uslyšíme zde jak sólové výkony z jednotlivých škol, tak i společná vystoupení. Spolupráce obou škol vznikla díky faktu, že již dlouhá léta působím rovněž na Škole Jaroslava Ježka a mám tak ke zrakově postiženým blízký vztah a kooperaci handicapovaných s nehandicapovanými považuji za jeden z nejcennějších aspektů v tomto typu vzdělávání dětí. Zrakově postižení často vystupují i na dalších koncertech naší školy a vždy se setkávají s příznivým ohlasem a zájmem, neboť je na nich vidět jejich touha po kvalitním uměleckém projevu. Učitelé i žáci se přípravy těchto kombinovaných vystoupení chopili s velkým zájmem a připravují je s velkou chutí. Takto se tedy daří uvést propagovaný cíl integrace handicapované mládeže do praxe.

 , foto ZUŠ J. Hanuše

Všichni společně se na tento den, který bude doslova přeplněn kulturními aktivitami, velmi těšíme a doufáme, že žáci i posluchači a návštěvníci happeningu budou po jeho skončení odcházet s úsměvy na rtech a s vědomím, že základní umělecké školy jsou nepostradatelnou složkou české vzdělávací soustavy.

(Autor je ředitel ZUŠ Jana Hanuše)

Sdílet článek: