Barokní osa Praha – Versailles

Krátce po zahájení  17. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby (Festival je členem European Early Music Network), který pořádají Collegium Marianum – Týnská škola a Spolupořadatel Nadace Collegium Marianum, se setkali se zástupci médií ředitelka festivalu Monika Václová a tři Francouzi – Benoît Dratwicky, umělecký ředitel Centre de musique baroque de Versailles, Patrick Cohën-Akenine, houslista, umělecký vedoucí Les Folies françoise a Akademie Versailles, a Alexandre Pajon, zástupce ředitelky Francouzského institutu v Praze. Důvodem bylo zveřejnění plánu spolupráce mezi LSSH, potažmo Collegiem Marianum, a centrem barokní hudby ve Versailles (CMBV) za nemalé pomoci pražského Francouzského institutu. (Prozatím trvá smlouva do roku 2018.) Vkladem CMBV je poskytování provozovacího materiálu, pomoc v otázkách koncepce, dramaturgie, muzikologie i v hledání vhodných interpretů vybraných děl. Na právě probíhajících LSSH spadají do této kooperace koncerty Les Folies françoises (11. 7.), cembalistky Béatrice Martin (12. 7.) a koncertní uvedení opery André Campry Karneval v Benátkách (4. 8.), která asi nejvíce vyjadřuje název 17. ročníku – Venezia.  Dílo André Campry, který je nejvýznamnějším francouzským komponistou mezi Lullym a Rameauem, dokládá dobové míšení stylů a bohatost hudební stránky karnevalového veselí v Benátkách 17. století. V dalších letech bude spolupráce mezi Centre de musique baroque de Versailles, Francouzským institutem a Letními slavnostmi staré hudby přinášet nejen zajímavé koncerty, ale také inspirativní tvůrčí setkání a vzdělávací projekty.

Benoît Dratwicky

Možná hlavní barokní událostí roku 2017 bude v Praze vzdělávací akce s názvem Akademie Versailles – výběrová orchestrální akademie, kterou pořádá centrum historických umění Collegium Marianum ve spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles a Pražskou konzervatoří ve dnech 27. února až 3. března 2017 na Pražské konzervatoři (bližší informace o Akademii Versailles naleznete zde). Pětidenní orchestrální workshop bude pro studenty smyčcových oborů (housle, viola a violoncello) pod vedením houslového virtuosa a dirigenta Patricka Cohën-Akenina, zakladatele známého souboru Les Folies françoises a houslového pedagoga na konzervatoři Charlese Muncha v Paříži a  École Nationale de Musique v Orsay. Během Akademie Versailles budou mít studenti jedinečnou možnost hrát na unikátní kopie historických nástrojů zapůjčené přímo z Francie. Pětidenní workshop završí koncert v sále Pražské konzervatoře. Jednotlivé nástrojové skupiny povedou profesionálové – členové souboru Collegium Marianum a francouzští umělci. Nejlepší ze studentů – účastníků Akademie dostanou nabídku spoluúčinkování s orchestrem Collegium Marianum na závěrečném koncertě mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby pod vedením Patricka Cohën-Akenina dne 7. 8. 2017 ve Dvořákově síni Rudolfina. (Program a název koncertu jsou v jednání.). Workshop navazuje na projekt Vingt-Quatre Violons  du Roy („Dvacet čtyři králových houslí“), který je rekonstrukcí slavného orchestru krále Ludvíka XIV. Mezinárodní projekt, zaměřený dosud zejména na studenty francouzských konzervatoří a londýnské Royal College of Music, se od roku 2010 představil například na zámku ve Versailles, na festivalu v Montpellier a na londýnských Proms.

Francouzský institut v Praze je jedním z významných a dlouhodobých partnerů Letních slavností staré hudby, oblast staré hudby byla vždy jednou z jejich priorit. Ve Francii vůbec je zájem o kulturní dědictví v podobě barokní hudby součástí státní kulturní politiky, viz existence instituce jako CMBV. Institut se na festivalových projektech s účastí francouzských umělců podílí dlouhodobě tím, že přispívá na cestovné a honoráře interpretů a pomáhá s propagací projektů.

24 Violons du Roi ve Versailles

Orchestr Collegium Marianum v příštím roce ve Versailles vystoupí s programem francouzské duchovní hudby pro královskou kapli ve spolupráci se sborem Centra barokní hudby ve Versailles (CMBV), takzvanou „La Maîtrise“ pod vedením Oliviera Schneebeliho (více o sboru na http://www.cmbv.fr/formation/). V roce 2017 bude hlavním tématem a podtitulem LSSH Versailles.

V podstatě všechny zbývající koncerty letošních LSSH stojí za poslech. V Rudolfově galerii na Pražském hradě bude  19. 7. hrát holandsko-italská houslistka Cecilia Bernardini, která se svými hudebními přáteli představí díla jednoho z největších Benátčanů – Antonia Vivaldiho. Německá vokální formace Singer Pur rozezvučí 21. 7. kostel sv. Salvátora v Klášteře sv. Anežky České. 25. července navštíví festival Zámek Troja a v programu Teatro del mondo španělská sopranistka María Espada a Vespres d’Arnadí připomenou, že hudebníci odnepaměti trávili život na cestách. Viola organista je název jednoho z četných přístrojů a nástrojů, které ve svých náčrtnících projektoval geniální Leonardo da Vinci. Podle původních plánů jej sestrojil polský klavírista a klavichordista Sławomir Zubrzycki. Unikátní instrument a jeho konstruktér se u nás představí poprvé 28. července v Tereziánském sále Břevnovského kláštera v programu složeném ze slavných benátských melodií. Součástí koncertu je projekce krátkého filmu s názvem „Jak zní da Vinci o vzniku této unikátní myšlenky a nástroje.  1. srpna naplní kostel sv. Šimona a Judy zvuk slavnostních nešpor pro benátskou baziliku sv. Marka.  Více sborová díla Claudia Monteverdiho a Giovanni Gabrieliho provedou dvě „kapely“ – vokální Cappella Mariana a dechová Capella Ornamentata. Festival pak uzavře 4. 8. zmíněný André Campra.  V opeře z roku 1699 propojil autor svět komedie dell’arte s římskou mytologií, a navíc, aby vprostřed Paříže navodil vůni Benátek, nechal prolnout styl francouzský se stylem italským. Promísil  tak Lullyho rukopis s kompozičním stylem Monteverdiho, čímž předznamenal hudbu Händelovu a Rameauovu.

Patrick Cohën-AkenineV sezoně 2016/2017 oslaví unikátní Centre de musique baroque de Versailles třicáté narozeniny (bylo založeno v roce 1987), což připomene 30 uměleckými projekty. Stará se o francouzské hudební dědictví 17. a 18. století, které je již dávno dědictvím mezinárodním. Nejen ve Versailles, ale v celé Fraciii a ve světě organizuje nebo iniciuje koncerty, operní projekty,  pořádá workshopy a muzikologické konference, vydává hudebniny a knihy a organizuje sborovou školu, kterou navštěvuje kolem 150 studentů.

Na závěr několik užitečných informací. Workshopu bude předcházet konkurz za účasti Patricka Cohën-Akenina (předseda odborné komise). Konkurz proběhne dne 4. listopadu 2016 na Pražské konzervatoři. Více o konkurzu zde. Předchozí zkušenost s interpretací staré hudby ani historický nástroj nejsou podmínkou.

K financování Akademie Versailles: CMBV a Francouzský institut v Praze by se měly podílet na pokrytí honorářů a cest, CMBV pokryje také transport a pojištění nástrojů.  K projektu Akademie Versailles přistupuje jako partner ještě Pražská konzervatoř, která poskytla prostory za zvýhodněných podmínek a pomůže s propagací projektu.  Collegium Marianum zajišťuje organizaci a propagaci celé Akademie Versailles.

Vstupenky je možné rezervovat i zakoupit online přímo na letnislavnosti.cz. Festivalová pokladna na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici 27, Praha 1 je otevřena každé pondělí a středu od 10.00 do 18.30 hodin.

Sdílet článek: