Růžičková, Červená, Klánský. Ocenění Granátová hvězda bude mít třetího držitele

Nadační fond Bohemian Heritage Fund udělí u příležitosti recitálu Klánský plays Chopin profesorovi Ivanu Klánskému prestižní ocenění Granátová hvězda za mimořádný přínos pro české kulturní dědictví. Tuto poctu obdržela v roce 2013 cembalistka Zuzana Růžičková a o rok později operní pěvkyně a herečka Soňa Červená.

Zpráva o mém ocenění Granátovou hvězdou v roce mého životního jubilea mě nesmírně potěšila,“ řekl profesor Klánský, který letos oslaví sedmdesátiny. Správní rada Bohemian Heritage Fund se rozhodla ocenit nejen nepopiratelné umělecké kvality profesora Klánského, ale i jeho práci pedagogickou. Novou generaci studentů, svých následovníků vychovává nejen na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde se letos v únoru stal děkanem, ale i na školách ve švýcarském Luzernu či v Dublinu.

Recitál Ivana Klánského z díla Fryderyka Chopina se uskuteční v úterý 1. května v Dvořákově síni pražského Rudolfina, následně klavírista převezme Granátovou hvězdu. Za chopinistu v mezinárodním měřítku bývá označován už od roku 1970, kdy se jako dvaadvacetiletý probojoval do nejužšího finále chopinovské soutěže ve Varšavě. „Hodnotit vlastní interpretaci mi samozřejmě nepřísluší. Snažím se ukázat svůj du­ševní svět, svůj pohled na Chopinovu hudbu, ale posluchač musí říci, zda jsem ho pře­svědčil a potěšil. Je to ten krásný trojúhelník skladatel – interpret – posluchač, který už mnoho staletí působí radost a štěstí mnoha lidem a dává umění jako takovému smysl,“ uvedl profesor Ivan Klánský, který minulý rok převzal za celoživotní dílo Cenu Antonína Dvořáka. „Považuji za velkou čest být ve společnosti dvou tak velkých osobností našeho hudebního života, které získaly toto ocenění přede mnou – profesorky Zuzany Růžičkové a paní Soni Červené. Velmi si tohoto významného ocenění vážím,“ doplnil Klánský.

Skrze své umění nám profesor Klánský umožňuje, stejně tak jako jeho předchůdkyně, chápat věčné hodnoty, spiritualitu a činit náš život důstojnějším. Svým uměním nás povznášejí a pomáhají uchovat naši národní kulturu na světové úrovni,“ řekl Pavel Smutný, prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund, který cenu předá.

Ocenění Granátové hvězdy uděluje BHF osobnostem, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. Originální návrh Granátové hvězdy vznikl v Belda Factory, šperkařské dílně s dlouhou rodinnou tradicí, která se mimo jiné od roku 1966 stará o České Korunovační klenoty.

Sdílet článek: