Ostrava bude zase žít novou operou, NODO zveřejnily program

Třetí ročník bienále Dny nové opery Ostrava, nebo taky NODO – New Opera Days Ostrava, na konci června nabídne šest inscenací včetně premiér českých skladatelů nebo děl stěžejních autorů 20. století György Ligetiho a Iannise Xenakise.

NODO zahájí ve Starých koupelnách Provozu Hlubina v pondělí 27. 6. dvěma virtuózními vokálními skladbami György Ligetiho Aventures a Nouvelles Aventures – pro tři zpěváky a sedm hudebníků. „Jedná se svého druhu o antioperu odehrávající se uvnitř hudby, dílo s dobrodružnými peripetiemi imaginárních osob na imaginárním jevišti,“ uvádí oficiální text organizátorů. Režírovat bude česko-německá umělkyně Katharina Schmitt se svým týmem, pěveckých partů se ujmou hosté Státní opery v Berlíně Lydia Brotherton, Lena Haselmann a Markus Hollop. Druhá část večera přinese první z českých premiér, jejímž hlavním tématem jsou nepředvídatelné zlomové situace v našich životech. Novinka česko-amerického skladatele Petra Kotíka William William s texty Williama Shakespeara, Pabla Picassa a Nathalie Babel je napsána pro newyorské houslové duo String Noise, pět tanečníků (choreografie Lucie Hayashi), tři zpěváky a narátorku.

Druhý den festivalu (28. 6.) bude patřit od 19 hodin světové premiéře opery At the Waters of Lethé / U vod Léthé rezidentů Institutu Ostravské dny, íránského skladatele Idina Samimi Mofakhama a polské libretistky a skladatelky Martyny Kosecké. Jedná se o objednávku festivalu a jejich první scénické dílo. „V režijním zpracování Eweliny Grzechnik a Marty Gradzke bude Léthé soudit skutky pěti postav. Spolu s otázkou Proč?, kterou opera nastoluje jako své hlavní téma, vyvstává ještě druhá: Jednal jsem správně?“ nastiňují pořadatelé téma další z oper.

Středa 29. 6. začne světovou premiérou opery mladého českého skladatele Petra Cíglera hlý zvlněný pohyb podélného předmětu na libreto a v režii dramatika a překladatele Petra Odo Macháčka a Divadla Kámen (objednávka festivalu NODO). Po operní inscenaci, která prozkoumává vztahy mezi ženou, mužem a chřestýšem v jejich společném domě, bude následovat melodrama Richarda Ayrese No. 42 (In the Alps). Komický kus stojí na virtuózním výstupu sopranistky Lydie Brotherton a trumpetisty Jánose Elmauera i Ostravské bandy v roli „herců“. Operní žánr si poprvé vyzkouší inscenační tandem ze Studia Hrdinů – Jan Horák a Michal Pěchouček.

Iannis Xenakis bude hlavní osobností posledního dne festivalu. Jeho hudební drama Oresteia na motivy stejnojmenné Aischylovy tragédie provede barytonista Holger Falk, smíšený sbor Canticum Ostrava, dětský sbor Permoníček z Karviné a nemalou roli budou hrát také diváci. Inscenace vzniká pod vedením tandemu Jiří Nekvasil a David Bazika.

Sdílet článek: