K poctě Jana Palacha: V Rudolfinu zazní Hanušovo režimem zakázané Poselství

Po 49 letech uvede Pedagogická a Filozofická fakulta Univerzity Karlovy jednu z mála skladeb, které reagují na čin Jana Palacha. 22. ledna zazní v Rudolfinu Poselství: svědectví o smrti Jana Palacha. Dílo Jana Hanuše bylo poprvé a naposledy uvedeno v roce 1970, poté bylo režimem zakázáno.

Jan Hanuš zkomponoval skladbu brzy po Palachově sebeupálení. Během začínající normalizace se ale povedlo Poselství provést a zaznamenat pouze jednou, a to právě v Rudolfinu, kam se skladba nyní díky iniciátorovi akce, sbormistrovi Vítu Novotnému, vrací. „Hanušovo Poselství je silným uměleckým svědectvím o Palachově příběhu. Evokuje atmosféru šoku a smutku, odhodlaného rozhořčení i vědomí nadčasovosti Palachova odkazu. Provedení skladby zkomponované k poctě studenta Jana se symbolicky zhostí studenti pražských středních a vysokých hudebních škol,“ řekl děkan PedF UK Michal Nedělka.

V rámci koncertu vystoupí i soubory Schola Gregoriana Pragensis, Bohemiachor, Collegium paedagogicum a varhaník Přemysl Kšica.

Hlavní linií provázející celý večer je oběť Jana Palacha. „Vždyť od lhostejnosti vede snadná cesta k toleranci, která se stejně snadno promění ve spoluúčast – v nalézání možností sžít se s příčinami zla, v nalézání bezbolestného života, či dokonce prospěchu za takových podmínek,“ dodal Nedělka.

Sdílet článek: