Janáčkův maraton s Kasíkem, Vondráčkem a Osudem

Projekt Janáček Ostrava 2018 vrcholí ve dnech 25.-28. října 2018 čtyřdenním festivalem, který připravila Janáčkova filharmonie Ostrava. Hudební maraton Leoše Janáčka nabídne průřez jeho tvorbou ve formě orchestrálních, pěveckých, komorních či sólových koncertů. Do projektu, který v letošním roce připomíná vedle století státnosti i 90. výročí úmrtí skladatele, se inscenací Osudu připojilo i Národní divadlo moravskoslezské.

Kde jinde můžete slyšet skoro 40 skladeb jednoho skladatele na 17 koncertech během čtyř dní, navíc v hvězdném obsazení,“ říká Jan Žemla, ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava. Z pestré nabídky maratonu se posluchači mohou těšit na vystoupení rodáků z Janáčkova regionu Martina Kasíka, Lukáše Vondráčka, Ivo Kahánka, Jana Bartoše či na Moravskou lidovou poezii v písních s Kateřinou Kněžíkovou. „Janáčkova hudba a především jeho písně jsou nedílnou součástí mě samé. Melodika, nářečí a kompoziční styl, který Janáček používá, mi byl vždy blízký a rozeznívá ve mně strunu radosti, vzpomínky na dětství a domov,“ uvádí sopranistka Kateřina Kněžíková.

Méně známé duchovní skladby provede soubor Musica Florea, oba Janáčkovy kvartety zazní v interpretaci Pavel Haas Quartetu. Představí se i Bennewitzovo kvarteto nebo Ostrava Youth Orchestra (OYO), ansámbl složený z profesionálních hudebníků a studentů Fakulty umění Ostravské univerzity a Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Příznivci Ivy Bittové se mohou těšit na její vystoupení s Moravskou lidovou poezií s Mucha Quartetem v ostravském Cooltouru. Zde se uskuteční také Mateřština Jiřího Slavíka, jejíž derniéra proběhne právě na janáčkovském maratonu. Vedle koncertů a opery bude připraven i doprovodný program, ať už se jedná o výlet na Hukvaldy s Jiřím Zahrádkou, předním českým odborníkem na život a dílo Leoše Janáčka, či noční filmový klub, v jehož rámci budou promítány filmy o Janáčkovi. Tvůrci neopomněli ani nejmladší diváky, pro které je připraveno zábavné odpoledne s workshopem pod vedením Kláry Boudalové a projekcí animovaného filmu Příhody Lišky Bystroušky z produkce BBC. 

, foto JFO

Zásadním příspěvkem Národního divadla moravskoslezského do tohoto projektu je inscenace Janáčkovy rané opery Osud.Na neprávem opomíjený Osud se dostává až nyní. Leoš Janáček jej začal komponovat záhy po dokončení první verze opery Její pastorkyňa, někdy v polovině roku 1903. Dokončil ji v roce 1907. Opera nese velmi autobiografické rysy, její hlavní postavou je hudební skladatel, promítající svůj tragický osobní životní příběh do právě jím komponované opery. Příběh, kde se mísí báseň a pravda života, obdařil Leoš Janáček pozoruhodnou zralou hudbou, tak silnou a originální, jakou známe z následujících vrcholných operních děl tohoto skladatele.“ říká režisér inscenace Jiří Nekvasil. Po premiérách 18. a 20. října nabídne Divadlo Antonína Dvořáka reprízu 27. října. Národní divadlo moravskoslezské se tímto stane po Brnu druhým divadlem na světě, které uvedlo všechny Janáčkovy opery.

Tečku za festivalem učiní slavnostní závěrečný koncert v den 100. výročí samostatného Československa, 28. října 2018 ve 20 hodin, na němž zazní Janáčkovy skladby Taras Bulba a Sinfonietta v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava. Český rozhlas bude ve stejný den na stanici Vltava živě přenášet čtyři koncerty: recitál Jana Bartoše, Moravskou lidovou poezii v písních, Zápisník zmizelého a Tarase Bulbu.

Sdílet článek: