hrdina.cz

Od Komenského, Koziny, Havlíčka Borovského, Toufara a Palacha po odbojáře a chartisty, od Švejka, Hurvínka a dalších literárních postav po rytíře Dalibora, pana Broučka, Kecala a nejrůznější jiné postavy v operách – všemi těmito směry, zcela vážně i méně vážně, se může vydat rozhlasový projekt hrdina.cz, který chce na stanici Vltava v roce 2015 mapovat fenomén a téma hrdinství. Dramaturgická osa celoročního vysílání našla prvotní inspiraci jak v šestistém výročí upálení Mistra Jan Husa, tak ve výročí konce druhé světové války.

Hrdina představuje archetyp důležitých postav v mytologii a folklóru, ale i v současném společenském povědomí, hrdinové ztělesňují klíčové rysy dané kultury, každého národa, každé sociální skupiny, shrnuje tvůrčí úvahy a redakční záměry slovesný dramaturg Vltavy Martin Velíšek. Ať už se nás u jakéhokoliv hrdinství zmocňují pochyby, nebo úcta a obdiv, je to věc, se kterou se každý z nás, a to již od dětství, musí vyrovnat. Rozhodli jsme se proto ptát, jaký je český hrdina. Kdo je to? Jaký byl v historii? A jaký je dnes?  

Kulturní stanice Vltava se chce prostřednictvím této celoroční červené nitě svého programu pokusit o sumarizaci a pojmenování hrdinů v české historii, o zjištění, kolik skutečných historických postav se takovému archetypu blíží nebo ho dokonce definuje, o zmapování jevu sebeobětování jako tématu v umění… a jistě i o mnoho dalších přístupů k tématu. A umožní přemýšlet v širších souvislostech. Písmenka „cz“ v názvu projektu totiž nutně neznamenají, že by se mělo zůstat jen u tuzemských podnětů.

Páteří projektu jsou pravidelné „desetiminutovky“ vysílané každý všední den odpoledne a pak ještě reprízované, ale téma hrdinství se prolne do většiny programových řad. Hrdiny budou tvůrci a autoři společně s posluchači hledat v dramatických situacích rozhlasových her, v poezii a písních, v četbě i v komponovaných pořadech nazývaných Páteční večer. A v dílech vybraných pro sobotní operní večery. Otázku, jak se staví k tématu „hrdina“, si totiž lze položit vlastně nad každou operou, tím spíše, že se opera jako žánr díky silné stylizaci vzpírá jednoduchému realismu a umožňuje zřetelnější vidění toho, jaké postavy autor stvořil – a proč, upozorňuje v Magazínu Klubu Vltava Jindřich Bálek. Připomíná v souvislosti s operou nejen různé typy hrdinů a hrdinné tenory, ale také to, že není hrdinů bez příběhů a příběhů bez hrdinů. A upozorňuje, že opera nám jedinečným způsobem zakonzervovala velkou banku příběhů, na kterých si lidé po staletí uvědomovali sami sebe – takže „rok hrdiny“ bude na Vltavě z hudebního hlediska určitě především rokem opery.   

V roce 2015 se určitě ve vysílání nezapomene na Járu Cimrmana, ale prý ani na jeho opak – na hrdiny socialistické práce. A samozřejmě ani na hrdinky. Nejen na Boženu Němcovou a na její Babičku. Zrovna v operách jich možná bude dokonce víc než těch hrdinů. Počítejme spolu, ani zde nemusíme zůstávat jen u českých děl – Aida, Ariadna, Carmen, Elektra, Halka, Mélisanda, Salome, Tosca, Isolda… Němá z Portici… A z domácích? Namátkou Mařenka, Libuše, Milada, Eva, Jenúfa, Armida, Debora, Julietta, Mariken z Nimégue, Maryša, Mirandolina, Káťa, Káča, Šárka, Vanda, Elína Makropulos, Zuzana Vojířová…, Červená Karkulka, Rusalka, Liška Bystrouška… – a s nimi všemi ještě také dvě vdovy – Karolina a Anežka… Takže téma hrdina.cz, korektně a vyváženě rozšířené o téma „hrdinka“, určitě umožní ve vysílání Vltavy nepřeberné množství pohledů na lidský život i na naši identitu, ale také na umělecké hodnoty, hudbu nevyjímaje.

Sdílet článek: