Dvořákova Praha přiveze velké hvězdy, ale dá prostor i mladým talentům

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha zveřejnil program jubilejního desátého ročníku a zahájil předprodej. Festival nesoucí jméno jednoho z největších skladatelů přivítá mezi 7. a 23. zářím respektované sólisty i světové orchestry a dirigenty. Vedle známých i méně hraných děl Antonína Dvořáka zazní hudba dalších autorů napříč staletími. Vystoupí pěvecké hvězdy, které spojuje Metropolitní opera a další prestižní scény, jako Kristine Opolais, Piotr Beczala, René Pape, Michael Spyres, Adam Plachetka či Jan Martiník. Ze světových orchestrů se představí London Philharmonic Orchestra pod taktovkou šéfdirigenta Vladimira Jurowského, Essenští filharmonikové vedení Tomášem Netopilem, který se za dirigentský pult postaví i před Vídeňské symfoniky během závěrečného koncertu.

Nepřehlédnutelnou dominantou programu tohoto i příštího ročníku Dvořákovy Prahy je především rozsáhlá Dvořák Collection, která po Dvořákových symfoniích a symfonických básních postupně uvede všechna díla kantátová a oratorní. Kompletní provedení připomene nejen slavné tituly, jako jsou Stabat Mater, Requiem či Te Deum, ale i málo slýchané opusy jako např. Hymnus Dědicové Bílé Hory nebo kantáta Americký prapor. „Dlouho jsme je s velkým respektem obcházeli. Jsou velmi náročná na provedení a my jsme snili o nastudování v pravém slova smyslu festivalovém,“ dodává umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec. Vrcholné Dvořákovo Stabat Mater letos zazní v mimořádném provedení. Vystoupí operní pěvci, které spojuje Metropolitní opera i další nejvýznamnější světové operní domy a pódia: lotyšská sopranistka Kristine Opolais, slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová, polský tenorista Piotr Beczala a německý basista René Pape. Doprovodí je Český filharmonický sbor Brno a PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma. Vrcholným zážitkem bude jistě také provedení Dvořákova Requiem v opět mimořádném pěveckém obsazení v čele s nizozemskou mezzosopranistkou Christianne Stotijn, americkým tenoristou Michaelem Spyresem a naším basistou světového renomé Janem Martiníkem. Obsazení sopránového partu je v jednání. Sólisty doprovodí Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a Pražský filharmonický sbor. Z provedení Requiem na Dvořákově Praze bude pořízena nahrávka pro vydavatelství DECCA.

Kristine Opolais

Debutový den bude patřit čtyřem českým hudebníkům nejmladší generace, varhaníkovi Pavlu Svobodovi, houslistce Olze Šroubkové, hornistce Kateřině Javůrkové a tenoristovi Petru Nekorancovi, kteří všichni bodovali v prestižních světových interpretačních soutěžích v loňském a letošním roce. Dvořákovské sobotní matiné zaujme dobově autentickým provedením Novosvětské v podání Marka Štryncla a jeho souboru Musica Florea, zazní rovněž Hymnus z básně „Dědicové Bílé hory“, v němž se vokálního partu ujme sbor Collegium Floreum. Po stopách A. D. se vypraví letos festival se čtyřdenním předstihem do Kroměříže. Na stejném místě jako kdysi Dvořák v roce 1886, v Měšťanském Nadsklepí, provede místní rodák Tomáš Netopil Dvořákovo Stabat Mater v ojedinělé původní verzi s klavírem.

Světové orchestry bude letos reprezentovat jako první London Philharmonic Orchestra s šéfdirigentem Vladimirem Jurowským. Těleso, které se v poslední době do povědomí široké veřejnosti zapsalo mj. i nahrávkou filmové hudby k trilogii Pán prstenů, je ale především jedním ze špičkových světových orchestrů, jehož historie sahá až do roku 1932. Dějiny Gustav Mahler Jugendorchester se začaly psát až v roce 1986, zato však z popudu slavného Claudia Abbada. Pod vedením dirigenta Ingo Metzmachera jistě potěší orchestr nejen virtuozitou, ale i mladistvou energií a elánem. Tomáš Netopil představí v Praze poprvé „svůj“ orchestr Essenských filharmoniků, jež od roku 2013 úspěšně vede. Závěr festivalu bude patřit Vídeňským symfonikům, kteří pod vedením Tomáše Netopila zahrají díla dvou upřímných přátel v životě uměleckém i osobním, Johannese Brahmse a Antonína Dvořáka. Závěrečný koncert zároveň uzavře letošní Dvořák Collection, při Dvořákově Te Deum orchestr posílí Pražský filharmonický sbor a Simona Šaturová s Adamem Plachetkou, sólisté z řady českých umělců úspěšně dobývajících svět.

Radek Baborák v roli kurátora komorní řady během pěti komorních večerů představí řadu zahraničních osobností po boku českých hráčů působících v předních světových orchestrech. „Velmi rád jsem přijal nabídku festivalu Dvořákova Praha, abych se stal kurátorem komorní řady. Moje pozvání přijala řada výjimečných instrumentalistů, jejichž jména jsou ozdobou světových pódií, mnozí z nich hrají sólově s nejlepšími orchestry a dirigenty. Přesto si troufám tvrdit, že spolupráce v komorním duchu je pro nás všechny neodmyslitelnou inspirací a darem, který si předáváme navzájem,“ uvedl Radek Baborák.

Sdílet článek: