Českolipský komorní cyklus završí adventní rozjímání s Ensemble Flair

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu vyvrcholí slavnostním koncertem s titulem Čas rozjímání, čas radosti v úterý 7. prosince od 19 hodin v jeho domovském prostoru – kostele Mistra Jana Husa. Pro adventní čas cyklus pro své návštěvníky přichystal hudební mozaiku adventních a vánočních písní z různých koutů Moravy, ale i lidovou hudbou inspirované autorské skladby barda moravského folklóru Jana Rokyty staršího i jeho syna, uměleckého vedoucího Ensemble Flair. Soubor se představí ve své nejvýraznější hudební poloze: v symbióze lidového žánru, klasiky a etnojazzu, ve zhudebněných verších Petra Bezruče a Josefa Kaluse či v textech zpěvačky Flairu Kláry Blažkové. Spoluúčinkovat bude Pěvecká skupina BLAženky.

Ensemble Flair vznikl v roce 2014 a svým nástrojovým obsazením i přítomností sólové zpěvačky vychází z moravské lidové tradice. Hudební tvář Flairu je symbiózou hudby lidové a hudby vážné. Dramaturgie souboru vychází z díla klasiků-neofolkloristů (např. Leoše Janáčka či Bély Bartóka), z poezie Petra Bezruče, Josefa Kainara či Josefa Kaluse, ale i z odkazu karpatských hudců, bukurešťských Romů a v neposlední řadě z textových a hudebních kreací zpěvačky Kláry Blažkové a uměleckého vedoucího Jana Rokyty. Za svou relativně krátkou existenci pěti let natáčel soubor pro Český rozhlas, Slovenský rozhlas, Českou televizi i Televizi NOE, vystupoval na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici (2015 a 2018) a je rezidentním hudebním tělesem Mezinárodního hudebního festivalu Musica Pura. Soubor je laureátem mezinárodní soutěže rozhlasových snímků “Grand Prix Svetozára Stračinu” za rok 2015 za nahrávku skladby Ej, lásko, lásko. V rámci hudebních projektů typu crossover spolupracoval Ensemble Flair s operní pěvkyní Martinou Jankovou, s klavíristou Ivo Kahánkem a s předními českými herci Alfredem Strejčkem a Tomášem Jirmanem.

Moravská world music, tedy světová hudba – to je první sousloví, které mě napadlo při poslechu nového CD Ensemble Flair Janka Rokyty. Nutno dodat, že přídomek „světová“ míním nejen jako žánrový terminus technicus, ale také jako popis úrovně této hudby. Jestliže se starší nahrávky, které od hlavních protagonistů znám, více drží folklorního základu, jejž představují v novém originálním hávu, zde se Janek Rokyta pouští do výrazně autorské polohy – a cítí se v ní skvěle. Ze všeho je cítit obrovská erudice – Janek Rokyta přesně ví, jakým žánrem se právě inspiruje, a kam až chce zajít. Přitom ale nepřestává být skvělým spontánním muzikantem, kterého chcete potkat a slyšet naživo,“ uvádí na adresu Ensemble Flair klavírista Ivo Kahánek.

Sdílet článek: