23 koncertů živě či v přímém přenosu. Pražské jaro představuje aktualizovaný program

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro oznámil upravený program svého 76. ročníku, jenž se odehraje mezi 12. květnem a 3. červnem. Některé koncerty oproti původně ohlášenému programu doznaly změn v dramaturgii, u některých koncertů došlo ke změně termínu. „Připravili jsme dvacet tři koncertů, které v nejvyšší možné míře naplňují očekávání od našeho festivalu,“ uvádí ředitel festivalu Roman Bělor. Všechny koncerty se odehrají s diváky v sálech, pokud to platná opatření umožní. Všech dvacet tři koncertů budou moci diváci zároveň bezplatně zhlédnout v přímém přenosu na webu Pražského jara. Tyto koncerty se uskuteční, i kdyby se mělo jednat pouze o přímé přenosy bez přítomnosti obecenstva v sálech. Vybrané koncerty zároveň zprostředkuje Česká televize a Český rozhlas.

Mark Wigglesworth

Na tradičním zahajovacím koncertě 12. 5. v Obecním domě – a znovu o den později – zazní Má vlast v interpretaci Collegia 1704 pod taktovkou Václava Lukse. Jakub Hrůša se v čele Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu představí 21. 5. Německá pěvkyně Gerhild Romberger společně s nimi uvede Dvořákovy Biblické písně, orchestr samotný pak odehraje Brahmsovu 1. symfonii. Filharmonie Brno s šéfdirigentem Dennisem Russellem Daviesem, zpěvačkou Angélique Kidjo a varhaníkem Christianem Schmittem 30. května mimo jiné v české premiéře uvedou Symfonii č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse inspirovanou stejnojmenným albem Davida Bowieho. Na závěrečném koncertě 3. června se do čela České filharmonie postaví dirigent Mark Wigglesworth. S dosud neohlášeným sólistou odehrají 2. větu Symfonie č. 3 Gustava Mahlera, Les Illuminations op. 18 Benjamina Brittena a Symfonii č. 6 „Pastorální“ Ludwiga van Beethovena.

PKF – Prague PhilharmoniaMariánem Lejavou vystoupí 23. 5. na Pražské konzervatoři s programem hudby Igora Stravinského, 31. května se pak představí v Rudolfinu s dirigentem Emmanuelem Villaumem a klarinetistou Jörgem Widmannem. Na programu bude Stravinskij, Poulenc a Mozartův Koncert pro klarinet a orchestr A dur. Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pod taktovkou Iona Marina a s houslistou Rayem Chenem představí 20. května program přelomu 19. a 20. století v hudbě Igora Stravinského, Édouarda Lalo a George Enescu. Již 14. 5. však FOK s Markem Šedivým doprovodí finalisty Mezinárodní hudební soutěže v kategorii klavír.

Ray Chen, foto John Mac

Mahler Chamber Orchestra s klavíristou a dirigentem Leifem Ove Andsnesem a sopranistkou Christiane Karg uvedou 28. května výběr Mozartovy symfonické, koncertní i operní tvorby. Belgický ansámbl zaměřený na interpretaci staré hudby Huelgas EnsemblePaulem Van Nevelem vystoupí 15. května s programem hudby Josquina Despreze a Ludwiga Dasera. 16. 5. provede klavírista Garrick Ohlsson klavírní sonáty Karola Szymanowského, Sergeje Prokofjeva, Leoše Janáčka a Alexandra Skrjabina. Prokofjev, Stravinskij a Zemlinsky zazní i 17. května v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Orchestr a sólistu Jana Bartoše povede dirigent Ilan Volkov. Rozhlasoví symfonikové se představí také v rámci Debutu Pražského jara 26. května – dirigentem bude František Macek, sólové violoncello převezme Johannes Moser.

Leif Ove Andsnes

Klarinetista Jörg Widmann kromě večera s PKF vystoupí také 22. května v prostoru DOX+ se Schumann Quartettem a o den později s klavíristou Denisem Kožuchinem. Tradiční koncert v prostorách Národního technického muzea bude letos patřit Kalabis Quintetu. Během dalších programu se představí také Pražákovo kvarteto, Martina Kloučková QuartetDavidem Dorůžkou, Cappella Mariana společně s ansámblem Constantinople a jazzové trio Martin Kratochvíl (klavír), Tony Ackerman (kytara) a Imran Musa Zangi (perkuse) s Jazz Q Martina Kratochvíla.

25. květen bude patřit programu Salon ZUŠ – koncertu mladých stipendistů projektu MenART, kteří rok pracovali pod vedením mentorů sopranistky Kateřiny Kněžíkové, houslisty Jana Fišera, pianisty Iva Kahánka a flétnisty Jana Ostrého.

Mezi zrušené koncerty patří zejména plánovaná vystoupení London Symphony Orchestra se Sirem Simonem Rattlem, Českého filharmonického sboru Brno, sólový recitál Angélique Kidjo, dále koncerty houslisty Gidona Kremera, flétnistky Chaeyeon You či Quatuoru Modigliani. Projekt Prague Offspring byl přesunut do programu Pražského jara 2022. „Od počátku jsme jej koncipovali jako velkou komplexní událost, jejíž součástí jsou koncerty, workshopy, veřejné rozhovory, přednášky i interakce mezi skladateli, hudebníky a publikem. I kdyby se letos mohlo za určitých podmínek hrát, zachování celého formátu považujeme za nereálné,“ uvádí dramaturg festivalu Josef Třeštík. „Jsem moc rád, že jsme se domluvili s rezidenčním souborem Klangforum Wien, rezidenční skladatelkou Olgou Neuwirth a všemi skladateli, kteří napsali nové skladby na objednávku Pražského jara, na přesunutí celého programu na příští rok,“ doplňuje.

Z iniciativy ministra kultury Lubomíra Zaorálka připravuje Pražské jaro v součinnosti s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zdravotnictví pilotní projekt přibližně čtyř koncertů, které by se na základě speciálního režimu a výjimečných opatření odehrály za přítomnosti diváků v sále i v situaci, kdy by to obecně platná protiepidemická opatření neumožňovala. Na pilotním projektu Pražské jaro spolupracuje rovněž s Českou filharmonií. Držitelé vstupenek budou v předstihu informováni, zda se daný koncert uskuteční za přítomnosti obecenstva v sále. Pražské jaro navíc garantuje, že vstupné za neuskutečněné koncerty, stejně tak i za vstupenky, které nebude možné využít v důsledku omezené kapacity sálů či jejich úplného uzavření, bude refundováno v plné výši.

Sdílet článek: